Poszukiwania, zmiana pracy, od czego zacząć?

Poszukiwania, zmiana pracy, od czego zacząć? - otopr.pl

Szukanie pracy to trudne wyzwanie. Niełatwo jest sobie z tym poradzić bez względu na to, czy zmieniamy ją na inną, czy szukamy swojej pierwszej pracy. Obecnie, nawet ludziom z doświadczeniem i ukończonymi studiami trudno znaleźć wartościowe zatrudnienie. Aby odnieść sukces, trzeba znać zasady rządzące rynkiem pracy. Jak to zrobić? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Szukanie pracy – jak napisać CV?

Curriculum Vitae, czyli życiorys zawodowy, to podstawowe narzędzie, jakim kandydat zwraca na siebie uwagę. Bez tego dokumentu nie można przystąpić do procesu rekrutacyjnego. CV musi być napisane niezwykle starannie, gdyż od jego jakości zależy to, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Pomocne porady jak napisać CV, aby zainteresować pracodawcę, zobacz w serwisie doradztwo.net i sprawdź, czy twój życiorys spełnia stawiane wymogi. Należy pamiętać, że przygotowując CV, nie powinno się korzystać z jednego szablonu. Nie kopiuj bezmyślnie internetowych wzorów, tylko napisz coś, co wyróżni cię z tłumu.

Szukanie pracy – jak szukać?

Przede wszystkim pamiętaj, że oferty pracy nie znajdują się tylko na serwisach ogłoszeniowych. Często propozycja zatrudnienia jest rzucana w „eter”. Dlatego pytaj rodzinę, znajomych i wszystkich tych, którzy wiesz, że mogliby ci pomóc ze znalezieniem pracy.
Oprócz tego przeglądaj oferty na serwisach internetowych, gdzie możesz znaleźć tysiące różnorodnych ofert pracy w wielu branżach. Szukając idealnej dla siebie oferty, musisz zawęzić krąg poszukiwań. Określ branżę, jaka cię interesuje, stanowisko, jakie chciałbyś zajmować, miejscowość i wysokość wynagrodzenia. Serwis wówczas odpowiednio przefiltruje ogłoszenia i wytypuje te, najbardziej pasujące do wyznaczonych przez ciebie kryteriów.

Szukanie pracy – jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny jest zawsze mile widziany podczas rekrutacji. Dobrze napisany jest swoistym dopełnieniem CV i odpowiedzią na oczekiwania danego pracodawcy. Również i w tym przypadku, nie warto kierować się gotowymi wzorcami z internetu. Oczywiście, można się zapoznać z treścią, aby dowiedzieć się, jak powinien wyglądać, ale samą treść dodaj od siebie. To da ci sporą przewagę nad innymi kandydatami. W liście motywacyjnym należy pokrótce (nie pisz rozprawki) opisać siebie. To, co pozwoli przedstawić cię w jak najlepszym świetle to nie tylko pisanie o swoich zaletach, ale również i o wadach. Skromność jest bardzo mile widzianą cechą. Nie ma ludzi idealnych i każdy popełnia błędy. Pracodawca wie o tym doskonale i widząc list motywacyjny, w którym kandydat pisze o sobie w samych superlatywach, raczej nie będzie chciał zatrudniać osoby zadufanej w sobie i o zbyt wysokim mniemaniu. Zatem wypisz swoje zalety i osiągnięcia, ale nie pomijaj wad, zaznaczając przy tym, że nie stanowią one przeszkody dla owocnej współpracy.

Poszukiwania pracy to proces niekiedy bardzo żmudny i wymagający pokonania różnych przeszkód. Jednak w perspektywie zdobycia upragnionej posady, warto poświęcić na niego swój czas oraz energię.

Dodaj komentarz