3 sposoby na oświetlenie ogrodowe

3 sposoby na oświetlenie ogrodowe

Nadchodzą cieplejsze dni, a wraz z nimi coraz więcej czasu będziemy spędzać na świeżym powietrzu. Już teraz możemy pomyśleć o przygotowaniu ogrodu. Warto zadbać nie tylko o rośliny, ale także odpowiednie oświetlenie – w ogrodzie spełnia ono trzy różne funkcje, w których poszczególne typy opraw sprawdzają się lepiej niż pozostałe.

Stwórz klimat

Ważne, aby oświetlenie w ogrodzie stanowiło spójną całość z roślinnością i elewacją domu. W przypadku ogrodów w stylu angielskim, gdzie roślinność jest bardziej dzika, szczególnie dobrze sprawdzają się girlandy. To typ oświetlenia pozwalający na sporą kreatywność – można je poprowadzić np. po balustradach lub krawędziach zadaszenia altanek. Z kolei w przypadku pergoli, girlandy mogą stworzyć świetlny baldachim, kotarę lub owinąć elementy konstrukcji. W ten sam sposób można wykorzystać drzewa – tutaj efekt będzie jeszcze bardziej naturalny. Przy takich rozwiązaniach – oprócz girland – sprawdzą się także oprawy naścienne i stojące, stylizowane na lampy retro, np. seria MARINA od GTV.

Dla osób lubiących minimalizm i prowadzących swój ogród w bardziej francuskim stylu lepszym wyborem będą modele bardziej nowoczesne, o geometrycznych kształtach. Tu producent przygotował kuliste, stylowe oprawy MARMO. Najlepiej wyglądają na trawnikach, na które rzucają ciepłe, miękkie światło.

Pokaż, co chcesz

Oświetlenie przed domem i w ogrodzie służy także do podświetlania elementów otoczenia, które chcemy uwydatnić po zmroku. Najpopularniejsze jest podświetlanie ścian budynków za pomocą kinkietów. Szerokość oferty GTV pozwala wybrać modele klasyczne i retro jak VENTANA, MARINA, GRANDE i te nowoczesne np. oprawy LED PARIS i TIAGO.

W celu podświetlania samego domu najlepiej sprawdzają się specjalne lampy naścienne. Przykładem takiego oświetlenia jest VALLA od GTV – światło w tym modelu nie rozchodzi się dookoła, lecz jest kierowane wzdłuż ściany – w górę i w dół. Takie lampy, wykonane z aluminium o czarnej barwie, sprawdzają się zarówno na zewnątrz, jak
i w pomieszczeniach.

Oświetlaj drogę

Oświetlenie ogrodowe ma także bardzo praktyczną rolę – pozwala nam bezpiecznie poruszać się na zewnątrz po zmroku. Dotyczy to zarówno podjazdów dla samochodów, alejek ogrodowych, jak i okolic drzwi wejściowych. Do oświetlenia drogi w alejkach ogrodowych można zastosować wbijane w trawnik oprawy słupkowe, które nie zasłonią roślin. Tu sprawdzi się model opraw DIEGO od GTV, w których możemy ustawić kierunek świecenia. Przy wejściu do domu najlepiej postawić na oprawy naścienne z czujnikiem ruchu, które zareagują na osobę zbliżającą się do wejścia, lub z czujnikiem zmroku. W przeciwieństwie do opraw stosowanych do podświetlania ścian, mają one za zadanie oświetlać możliwie dużą przestrzeń dookoła. Jeśli chodzi o tarasy i podjazdy dla samochodów najlepszą opcją są oprawy najazdowe np. ALFA. Większość z takich opraw jest na tyle wytrzymała, że można po nich chodzić i jeździć – bez ryzyka ewentualnych uszkodzeń oświetlenia.

Posted in Dom

Dodaj komentarz