Auto złom – jak wygląda procedura złomowania pojazdu?

zlomowanie samochodu

Złomowanie samochodu czasami bywa konieczne. Szczególnie wtedy, gdy jego wartość jest dużo niższa niż koszty napraw. Aby kasacja przebiegała legalnie, należy przestrzegać określonych procedur. Jak dokładnie przebiega złomowanie samochodu?

Jaki samochód należy oddać na złomowanie?

Przeznaczenie samochodu na złom nie zawsze jest łatwą decyzją. Bywają jednak sytuacje, gdy jego trzymanie jest po prostu nieopłacalne. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy samochód jest bardzo stary lub uległ wypadkowi. Zazwyczaj w takich przypadkach naprawy są bardzo kosztowne, nierzadko przekraczają nawet wartość samochodu. Mogą być również trudne do przeprowadzenia, z uwagi na problemy w znalezieniu prawidłowych części zamiennych.

Jeśli stan techniczny samochodu nie pozwala na dalsze użytkowanie, należy oddać go w ręce firmy, która zajmuje się kasacją pojazdów. Auto złom zajmie się jego prawidłową utylizacją, dzięki czemu cała procedura będzie bezpieczna dla środowiska i pozwoli na ponowne wykorzystanie surowców wtórnych.

O czym należy pamiętać, oddając samochód do kasacji?

Auto kasacja w Przemyślu i innych miastach wygląda tak samo i wymaga przestrzegania takich samych procedur. Z tego względu musisz pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach. Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednich dokumentach. Upoważniony do złomowania jest wyłącznie właściciel pojazdu. Musisz więc okazać dokument tożsamości oraz dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, aby to potwierdzić. Dodatkowo musisz posiadać tablice rejestracyjne. W przypadku ich braku, przedstaw pracownikowi złomowiska odpowiednie oświadczenie, informujące o ich zniszczeniu.

Po dokonaniu złomowania masz 30 dni na wyrejestrowanie samochodu z systemu. Udaj się do urzędu z dokumentem wystawionym przez firmę, która dokonała złomowania. Będzie to potwierdzenie, że utylizacja samochodu była legalna i została przeprowadzona zgodnie z przepisami umożliwiającymi ochronę środowiska. Na koniec poinformuj ubezpieczyciela, że samochód nie będzie już dłużej używany.