Czy można skremować zmarłego bez jego zgody za życia?

kremacja zmarlego

Kremacja to coraz powszechniej wybierana forma pochówku. Polega na spopieleniu zwłok, a następnie na umieszczeniu w urnie prochów zmarłego. Wiele osób zastanawia się jednak, jaki stosunek do kremacji ma Kościół Katolicki oraz czy aby dokonać kremacji, musimy uzyskać za życia zgodę zmarłego na taki pochówek?

Kremacja a inhumacja zmarłego

Mimo wciąż rosnącej popularności kremacji, większość pogrzebów w Polsce ma tradycyjny charakter. Inhumacja, czyli składanie ciała do grobu w trumnie jest wybierana najczęściej, ponieważ wiele osób ceni sobie właśnie wielowiekową tradycję i miewa wątpliwości, jaki stosunek do kremacji ma Kościół Katolicki. Przedstawiciele tej instytucji mówią wprost, że kremacja nie jest zabroniona, a ostateczny wybór należy do zmarłego lub jego rodziny.

Kremacja ma wiele zalet, ponieważ współcześnie na wielu cmentarzach pojawia się coraz większy problem z dostępnością miejsc. Dodatkowo, kremacja jest ekologicznym sposobem pochówku. Dobre zakłady pogrzebowe w Lublinie, takie jak chociażby Hades, dokonują pochówków zgodnie z wolą bliskich zmarłego lub jego samego. Jak to wygląda w praktyce? Czy można dokonać spopielenia zwłok bez uprzednio otrzymanej zgody zmarłego za jego życia?

Kremacja a zgoda zmarłego i rodziny

Na początku należy podkreślić, że odpowiedź na zadane w tytule artykułu pytanie nie jest jednoznaczna.

Po pierwsze, kremacji zmarłego nie można dokonać, jeśli ten na piśmie za życia wyraźnie zaznaczył, że takiego pochówku sobie nie życzy. Posiadając taki dokument rodzina czy inne bliskie osoby zajmujące się organizacją pogrzebu, muszą spełnić ostatnią wolę zmarłego i pochować go stosując inhumację (czyli tradycyjne złożenie ciała do grobu).

Po drugie, jeśli zmarły nie zostawił na piśmie zgody na taki pochówek, rodzina może o tym zdecydować samodzielnie. Warto podkreślić, że coraz więcej rodzin decyduje się na taki pochówek, informując o tym wybrany zakład pogrzebowy. Przedsiębiorstwo zajmujące się organizacją uroczystości pogrzebowych zajmuje się wszelkimi formalnościami i detalami zgodnie z wolą rodziny i zmarłego. Niestety czasami zdarza się, że kremacja dokonywana jest bez zgody zmarłego (np. poprzez pomyłkę). Wówczas rodzina może dochodzić swoich praw, ponieważ pogrzebanie zmarłego w sposób niezgodny z jego wolą stanowi naruszenie dóbr osobistych i w tym względzie można dochodzić odszkodowania.

Dodaj komentarz