Dekonstrukcja choinki – Święta w nowoczesnej aranżacji

Nowoczesne święta

Większe lub mniejsze iglaste drzewko jest niezbędną częścią świątecznej aranżacji. Warto poddać je nowoczesnej dekonstrukcji, złamać stare zasady, niektóre elementy połączyć w nowy sposób, a inne zwielokrotnić. Prezentujemy efekt nowoczesnego podejścia do choinkowej tradycji w wysmakowanym wnętrzu.  

Święta w nowoczesnej aranżacji

Naturalne piękno motywów drzew iglastych kilku gatunków, ich różne struktury i odcienie zieleni uczyniono podstawą całej aranżacji. Takie rozwiązanie idealnie sprawdza się we wnętrzach, które same w sobie mają wiele mocnych akcentów dekoracyjnych – wzorzyste tapety, wyszukane meble, mocne kolory na ścianach. Rezultat może być spektakularny – minimalistyczne świąteczne motywy, nie konkurując z takim otoczeniem, stają się jego unikalną ozdobą, bezprecedensowo wprowadzając ciepły, świąteczny nastrój.

Choinka kojarzona jest z tysiącem ozdób i kolorowych lampek. Nasza propozycja opiera się na częściowej rezygnacji z tego podejścia i wykorzystania iglastych drzewek w nowoczesny sposób. Stworzyliśmy aranżację, w której choinka, powtórzona w nieoczywistych wersjach we wszystkich częściach mieszkania, zyskuje nową, wielowymiarową i niebanalną urodę. By ten efekt spotęgować, zrezygnowaliśmy z barwnych ozdób, stawiając na spójność kolorystyczną, efekt światła oraz wysmakowane dekoracje – mówi Marta Magnowska, architekt z pracowni KODO Projekty i Realizacje.

Połyski, blaski, refleksy

Główną rolę w świątecznej aranżacji proponowanej przez ekspertów pracowni KODO odgrywa światło. Wszechobecny blask, czy to w formie lampek umieszczonych na choinkach, drobnych dekoracji, czy płomieni świec, tworzy niepowtarzalną atmosferę, pełną migotliwych blasków. Efekt potęgują ozdoby szklane oraz utrzymane w barwie złota – odbijając światło, wnoszą do pomieszczeń magiczne, przytulne ciepło.

Choinka wiele imion ma

Każdą tradycję można poddać dekonstrukcji. Zamiast pojedynczego, dużego, ozdobionego bombkami drzewka postawiliśmy na wielokrotność – kilka mniejszych, rozmieszczonych w różnych częściach mieszkania. W naszej aranżacji to właśnie choinka w swoim naturalnym pięknie jest główną dekoracją, a powtórzona kilka razy, pozwala stworzyć baśniowy klimat zaczarowanego lasu. Jedyną ozdobą drzewek są minimalistyczne, delikatne światełka, potęgujące magiczny klimat śniegu połyskującego w blasku księżyca – mówi architekt z pracowni KODO. Alternatywną formą choinki są zdobiące sypialnię gałęzie jodeł w szklanych naczyniach, wnoszące do pomieszczenia uspakajający zapach.

Girlandy, wianki, bukiety

Wiodący świąteczny motyw – iglaste, ciemnozielone gałązki sosnowe, świerkowe i jodłowe – warto powtarzać na wiele sposobów, w różnych częściach domu. Odmienne w swojej strukturze i odcieniu, uformowane w girlandy, wianki, podwieszane instalacje, wazonowe bukiety oraz swobodnie rozmieszczone dekoracje urozmaicą wnętrze w spójny kolorystycznie, minimalistyczny i nowoczesny sposób. W prezentowanej aranżacji zestawiono je z czernią balustrad i drobnych ozdób, lecz prezentować się będą równie dobrze w kompozycji z inną, powtarzaną konsekwentnie barwą.

Niezwykły stół – niezwykłe spotkania

Dekoracja stołu to jeden z najważniejszych aspektów świątecznej aranżacji. By uczynić go niezwykłym, warto tradycyjne, niezbędne wręcz elementy dekoracyjne okrasić odrobiną fantazji i zestawiać je w nieoczywisty sposób – radzi Marta Magnowska. Dwa rodzaje świec rozstawiono wśród dekoracji z zielonego szkła, gałązek, sosnowych igieł oraz – przekornie – zielono-srebrnych bombek, których nie znajdziemy na choinkach. Surowe drewno stołu, światło świec oraz iglaste gałązki przyjemnie kontrastują ze złotem świeczników i aksamitnym obiciem krzeseł. Intensywna zieleń mebli i tkanin wnosi do tej aranżacji energię, a czyste szkło nadaje jej wyrafinowaną lekkość.

Świąteczna aranżacja to sfera, w której warto puścić wodze fantazji – dostępność artykułów dekoracyjnych, tkanin, ozdób, świec i zastawy stołowej pozwala stworzyć niebanalny i zaskakujący, lecz cały czas odpowiedni do tej okazji nastrój. Podstawowe zasady to spójność kolorystyczna i stylistyczna – trzymając się ich, stworzymy nieoczywiste zestawienia i niestandardowe kompozycje, które wniosą do domu klimat tradycji ubranej w nowoczesną formę.

Dodaj komentarz