Dla lepszego komfortu użytkowania i trwałości podłóg z paneli winylowych

Dla lepszego komfortu użytkowania i trwałości podłóg z paneli winylowych

Ekologiczne płyty izolacyjne pod podłogi winylowe STEICOunderfloor LVT to odpowiedź na modny trend w aranżacji wnętrz. Chociaż pozostają niewidoczne, pozwalają w pełni cieszyć się z komfortu użytkowania podłóg. Trwałe, wykonane z włókien drzewnych płyty podkładowe chronią warstwę wierzchnią przed uszkodzeniem i zapewniają doskonałą izolację akustyczną. 

Panele winylowe cieszą się coraz większą popularnością w aranżacji wnętrz, dystansując panele laminowane pod względem trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki warstwowej budowie i chroniącej powierzchnię powłoce winylowej są odporne na zarysowania i szorowanie, wodoodporne a ich faktura nie płowieje pod wpływem promieniowania UV. Nowoczesna technologia produkcji umożliwia realistyczne odwzorowanie naturalnych materiałów, jak drewno czy kamień oraz dowolnych struktur i wzorów geometrycznych. Kolejnym z atutów paneli winylowych, dla których tak chętnie są wybierane, jest łatwość montażu. Zanim on jednak nastąpi, należy odpowiednio przygotować podłoże, na którym panele zostaną ułożone. Aby w pełni cieszyć się z walorów podłogi winylowej, należy zadbać również o warstwę izolacyjną, która zostanie wykonana pod panelami. Chociaż pozostaje ona niewidoczna, ma istotne znaczenie dla estetyki i komfortu użytkowania podłogi. Zapewnią go płyty podkładowe z włókien drzewnych STEICOunderfloor LVT.

Rozwiązanie dla podłóg winylowych

Płyta STEICOunderfloor LVT to nowy produkt w portfolio producenta naturalnych materiałów izolacyjnych z włókien drzewnych, którym firma STEICO udowadnia, że śledzi aktualne trendy i elastycznie reaguje na potrzeby rynku. Chociaż w dotychczasowej ofercie są już materiały izolacyjne również pod panele podłogowe, z uwagi na specyfikę podłóg winylowych potrzebny był produkt, który uwzględni wymagania techniczne i zalecenia montażowe dla paneli winylowych.

– STEICOunderfloor LVT jest produkowana w technologii pilśniowych płyt twardych, ponieważ pozwala to zapewnić parametry techniczne rekomendowane przez producentów podłóg winylowych. Nie udałoby się ich uzyskać w technologii pilśniowych płyt porowatych, w jakiej powstają nasze płyty izolacyjne STEICOunderfloor pod podłogi z klasycznych paneli laminowanych – wyjaśnia Filip Urbaniak z firmy STEICO CEE. – Nowa płyta jest ekologiczna, podobnie jak nasze pozostałe produkty, ponieważ jest wytwarzana z włókien drzewnych, znacząco jednak różni się stopniem ich sprasowania. Dzięki bardzo wysokiej, wynoszącej powyżej 600 kg/m3 gęstości, nie musimy zwiększać grubości płyty, aby uzyskać wymaganą dla mat podkładowych pod panele winylowe wytrzymałość na ściskanie.

To bardzo ważny parametr, który decyduje o trwałości podłogi. Zależy ona nie tylko od jakości paneli, ale również warstwy izolacyjnej, która się pod nią znajduje. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości na ściskanie, jaką odznacza się STEICOunderfloor LVT, ma ona większą trwałość a tym samym zapewnia efektywną ochronę przed uszkodzeniem warstwy wierzchniej.

Nie straszne nierówności

Płyta wyróżnia się również charakterystyczną budową: jej spodnia część ma specjalną strukturę powierzchni. Nie jest ona przypadkowa, ponieważ spód warstwy izolacyjnej ma za zadanie wyrównanie nierówności podłoża, na którym będą układane panele. To istotny warunek, od którego zależy uzyskanie jednolitej, gładkiej powierzchni podłogi, a tym samym atrakcyjny efekt końcowy. Zdolność płyty STEICOunderfloor LVT do wyrównywania punktowych nierówności wynosi 0,6 mm, spełniając tym samym zalecaną dla tej grupy wartość przynajmniej 0,5 mm.

Efektywna ochrona

Wybierając odpowiednią warstwę izolacyjną pod panele winylowe, należy również uwzględnić kolejny ważny parametr, jakim jest minimalna wartość obciążenia statycznego. Zgodnie z zaleceniami MMFA (Multilayer Modular Flooring Association), dla podłóg LVT powinna ona wynosić CS> 200 kPa, przy czym stowarzyszenie zrzeszające producentów i dostawców podłóg w Europie rekomenduje, aby wartość obciążenia statycznego wynosiła CS>400 kPa. Płyty STEICOunderfloor LVT spełniają ten warunek przy wartości >600 kPa, tym samym spełniając najwyższe wymagania dla podkładów z grupy 2 według MMFA.

Cicho i ciepło

Jednym z kluczowych elementów komfortu przyszłych użytkowników podłogi jest jej dźwiękochłonność. Dzięki warstwie izolacji w postaci płyt STEICOunderfloor LVT można uzyskać świetne parametry akustyczne posadzki, ponieważ doskonale tłumi ona dźwięki uderzeniowe (ISLVT=19 dB). Podłoga jest „cicha” w użytkowaniu, a skuteczna warstwa izolacyjna w postaci płyt z włókien drzewnych redukuje zjawisko rezonowania odgłosu kroków czy uderzeń.

Płyty STEICOunderfloor LVT mogą być stosowane w połączeniu z systemami ogrzewania podłogowego. Aby zapewnić najwyższą wydajność ogrzewania podłogowego, zgodnie z zaleceniem MMFA, wartość oporu cieplnego dla układu podłoga z warstwą podkładową powinna wynosić R<0,15 m2k/W. W przypadku płyty STEICOunderfloor LVT jest to wartość R=0,023.

Zdrowo i bezpiecznie

Płyty podkładowe STEICOunderfloor LVT to kolejny z elementów ekologicznego systemu budowlanego STEICO, starannie opracowanego dla nowoczesnego i energooszczędnego budownictwa. Gwarantuje, na każdy z etapów realizacji inwestycji, nie tylko zachowanie wymaganych parametrów, ale zapewnia zdrowy mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Materiały budowlane STEICO to przykład doskonałego kompromisu pomiędzy potrzebami mieszkaniowymi ludzi a potrzebą ochrony przyrody i klimatu. Produkty STEICO powstają z materiałów naturalnych i nie zawierają szkodliwych dodatków.

Posted in Dom

Dodaj komentarz