Dlaczego warto grać w gry strategiczne?

Gry strategiczne

Martwisz się, że twoje dziecko sporą część czasu spędza przed ekranem monitora, grając w różnego rodzaju gry komputerowe? To, że twoje dziecko z pasją zajmuje się grami, nie znaczy, że powinieneś czuć niepokój. Wszystko zależy od tego, o jakie gry chodzi. Albowiem gry strategiczne to nie tylko zabawa, ale również rozwój wielu cennych umiejętności, które mogą się przydać swojemu dziecku w życiu dorosłym. Gry strategiczne to również ciekawa rozrywka właśnie dla osób dorosłych. Dlatego też zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej zaletom, jakie wynikają z grania w gry strategiczne.

Zalety grania w gry strategiczne

Dlaczego warto grać w gry strategiczne? Oczywiście strategie, jak wszystkie inne rodzaje gier komputerowych, dostarczają nam przede wszystkim rozrywki. Niemniej jednak można z nich czerpać znacznie więcej korzyści. Przede wszystkim gry strategiczne pozwalają na rozwój szeregu kompetencji. Przede wszystkim mamy tutaj na myśli umiejętności związane z analizą, a także logicznym wnioskowaniem. Gry strategiczne wymagają umiejętności kompleksowego podejścia do rozwiązania problemu  – od planowania, przez pogłębioną analizę, aż do działania. Gry strategiczne zmuszają nas również do myślenia i przewidywania skutków zmian, jakie chcemy wprowadzić. Wymagają one stosowania odpowiedniej taktyki działania. Oczywiście dzięki tym aspektom gry strategiczne znacznie różnią się od innych rodzajów gier, które w zasadzie wymagają tylko sprawności ruchów, czy też odpowiedniego refleksu.

Jakie są rodzaje gier strategicznych?

Zastanówmy się zatem jakie mamy rodzaje gier strategicznych. Przede wszystkim do gier strategicznych możemy zaliczyć gry wojenne, a także gry, których fabuła opiera się na budowie miast, czy rozwoju całych cywilizacji. Dobrym przykładem mogą być choćby takie gry jak SimCity, czy Age of Empires. To całe serię gier gdzie musieliśmy tworzyć całe miasta, a także cywilizacje. Poziom poziom rozgrywki w SimCity, czy też w Age of Empires jest dość wysoki i skomplikowany. Jako burmistrza miasta musimy podejmować szereg trudnych decyzji, od których zależy powodzenie całej rozgrywki. Dość popularne są również strategiczne gry planszowe W tym wypadku jednak jest to domena raczej osób starszych, albowiem młodzież i dzieci raczej nie sięgają po tego typu gry. Bardzo popularne są również gry online, które pozwalają cieszyć się grą bez konieczności jej instalacji na komputerze.

Posted in Gry

Dodaj komentarz