Foroptery automatyczne i manualne. Charakterystyka

okulistyka

W diagnostyce okulistycznej w XXI wieku stosowanych jest wiele urządzeń. Jednym z najdłużej używanych są foroptery. Obecnie najczęściej okuliści korzystają już z foropterów automatycznych, jednak wcześniej przez wiele dziesięcioleci stosowano foroptery manualne. Tego typu sprzęt wykorzystuje się przede wszystkim podczas określania wady wzroku u pacjenta. Na czym polega takie badanie? Dlaczego foroptery są tak ważne?

Co to jest foropter?

Pierwsze foroptery powstały na początku XX wieku. Były to nieco bardziej rozbudowane okulary, w których możliwe było nakładania na siebie soczewek okulistycznych o różnej mocy. Wykorzystanie foropterów manualnych znacznie ułatwiało i przyspieszało wykonywanie subiektywnego badania wzroku, którego celem było dokładne określenie wielkości wady refrakcji i dobranie właściwej mocy korekcji okularowej.

Obecnie stosowane foroptery automatyczne są oczywiście już znacznie wygodniejsze w stosowaniu, jednak zasadniczo mają takie same możliwości jak tradycyjne foroptery manualne.

W jaki sposób foroptery pomagają w określeniu wady refrakcji wzroku?

Aktualnie w gabinetach okulistycznych stosowane są dwa rodzaje foropterów: tradycyjne foroptery manualne oraz bardziej nowoczesne foroptery automatyczne. Ich zaletą jest to, że są prostsze i szybsze w użyciu. Badanie refrakcji wzroku z użyciem tego typu sprzętu diagnostycznego polega na sprawdzaniu reakcji wzroku na wyświetlane w różnych odległościach punkty świetlne. Więcej na temat badania wzroku z wykorzystaniem foroptera opowiedział nam nasz rozmówca specjalista i doradca klientów z firmy Poland Optical, jednego z największych dostawców najwyższej jakości urządzeń okulistycznych i sprzętu optycznego:

Foropter automatyczny to tak naprawdę mały komputer, w którym po wykonanych zadaniach pokazywane są uśrednione wyniki badania wady wzroku i to, w jaki sposób oko reagowało na oddalone od niego w różnych odległościach punkty świetlne. Po przeprowadzeniu badania z użyciem foroptera teoretycznie można już przepisać pacjentowi receptę na okulary korekcyjne. Dużo lepszym rozwiązaniem jest jednak jeszcze potwierdzenie otrzymanych wyników z wykorzystaniem subiektywnego badania wzroku z użyciem tablic okulistycznych lub rzutnika optotypów.

Wskazana przez naszego rozmówcę konieczność potwierdzenia badania wzroku jest związana z tym, że z zastosowaniem badania obiektywnego nie ma możliwości określenia, jak pacjent będzie się czuł z dobraną mocą korekcji. Być może będzie ona po prostu dla niego zbyt mocna.