Gatunki traw – 3 najpopularniejsze

mieszanki traw

Trawnik ozdobny powinien być odporny na deptanie, szkodniki, nadawać się do posiadanego typu gleby oraz być ładny. Jakie gatunki trawy nadadzą się do tego najbardziej i jakie wybierane są przez innych? Czy warto sugerować się zdaniem kupujących?

Nasiona traw – czy mają znaczenie?

Trawa, chociaż z pozoru zawsze taka sama, wcale taką nie jest. Na szczęście, większość producentów, takich jak Najlepsze Trawy z Iławy, zamieszcza na opakowaniu produktów informację na temat tego, do czego przygotowana mieszanka sprawdzi się najlepiej.

Jak wszystkie pozostałe rośliny, trawa dzieli się na gatunki, które mają swoje indywidualne wymagania i zestawy cech. Jedne sprawdzą się lepiej jako pokarm dla zwierząt roślinożernych, inne jako element ozdobny w ogrodzie, a jeszcze inne jako idealna baza łąkowa.

Dlaczego wybór odpowiednich nasion trawy ma aż takie znaczenie? Obrazując przykładowo, osoby posiadające dzieci, dobierając gatunek do ogrodu domowego, powinny upewnić się, że będzie to trawa odporna na zdeptanie.

Dzięki temu będą mieli pewność, że ich trud wiosennych prac porządkowych nie zostanie zniweczony podczas letnich zabaw. Mieszkańcom zimniejszych części kraju, którym zależy na pięknym widoku przez cały rok, powinny postawić na gatunki odporne na niskie temperatury.

Nowoczesny trawnik – jaka trawa się sprawdzi?

Planując budowę domu, czy jego remont, należy pamiętać, że trawnik jest jego integralną częścią. Tak samo, jak ściany, czy drzwi – oprócz swojej funkcjonalności, ma spełniać się również jako element dekoracyjny. Najpopularniejszymi gatunkami, na które decydują się klienci, są:

  • życica – bardzo wytrzymała;
  • kostrzewa – mniej wytrzymała od życicy, ale ładniejsza dzięki węższym blaszkom liściowym;
  • mietlica – najmniej wytrzymała, za to nadająca się najbardziej w celach ozdobnych.

Jako że gatunków traw jest dużo, to przy zakupie rozważyć można specjalnie wyselekcjonowane zbiory nasion. Na przykład mieszanka traw Wembley sprawdzi się idealnie dla osób chcących poeksperymentować na swoim terenie z trawnikami kwietnymi.

Dodaj komentarz