Jak połączyć drukarkę z siecią bezprzewodową?

drukarka

Obecnie duża część drukarek ma możliwość połączenia się z siecią bezprzewodową, co znacząco ułatwia pracę. Ten sposób komunikacji pomiędzy urządzeniem a użytkownikiem może czasem sprawiać problemy. W jaki sposób bezpiecznie połączyć z drukarką za pomocą Wi-Fi? Wyjaśniamy.

Zalety drukarek bezprzewodowych

Do niedawna drukarki wykorzystujące połączenie z siecią bezprzewodową były wykorzystywane głównie w biurach, w których znajdowało się wiele komputerów. Dla większych firm projektuje się obecnie całe systemy wydruku, dzięki którym wszystko przebiega znacznie sprawniej, a dokumenty firmowe są bezpieczne. Takie rozwiązania dostarcza m.in. firma IDE. Sam druk bezprzewodowy to jednak na tyle wygodne rozwiązanie, że coraz częściej stosuje się je również w drukarkach domowych. Gdy w domu znajduje się kilka komputerów, znacznie łatwiej jest połączyć się za pośrednictwem Wi-Fi niż stale podłączać i odłączać kabel. Co więcej, przy tym sposobie drukowania urządzenie nie musi znajdować się bezpośrednio przy komputerze, może być bardziej schowane lub stać w innym pomieszczeniu.

Jak połączyć drukarkę z siecią bezprzewodową?

Połączenie komputera z drukarką za pośrednictwem sieci bezprzewodowej nie jest trudne. Połączenie z routerem zajmuje zwykle kilkadziesiąt sekund. Konkretny sposób postępowania zależy jednak od konkretnego modelu. Wielu producentów, np. Canon czy Xerox, tworzy specjalne aplikacje, które można zainstalować na komputerach i smartfonach, aby za ich pośrednictwem łączyć się z drukarką. Czasem konieczne jest odnalezienie adresu IP drukarki i zainstalowanie jej za pomocą specjalnego kreatora, który znajdziemy w Panelu Sterowania w zakładce „Urządzenia i drukarki”. Aby połączenie bezprzewodowe działało bezproblemowo, należy także zadbać o to, aby na komputerze były zainstalowane wszystkie aktualne sterowniki.

Gdy pojawiają się problemy z podłączeniem drukarki do sieci lub z drukowaniem za pośrednictwem Wi-Fi, można skontaktować się z pomocą techniczną producenta. Zazwyczaj znajdziemy tam właściwe rozwiązanie. Czasem problem jest jednak na tyle poważny, że warto skorzystać z usług serwisu drukarek. Fachowcy sprawdzą, czy nie doszło do jakiejś awarii, która negatywnie wpłynęła na połączenie bezprzewodowe i usuną usterkę tak szybko, jak tylko to możliwe.

Dodaj komentarz