Jak poprawnie układać panele podłogowe?

panele podlogowe

Właściwe wykończenie podłogi w zasadniczy sposób wpływa na wystrój całego pomieszczenia. Dlatego też właściciele domów i mieszkań przykładają ogromną wagę do wyboru odpowiednich rozwiązań, które będą się świetnie prezentować w danym lokalu. Wśród różnego rodzaju opcji na szczególną uwagę osób odpowiedzialnych za aranżację pokojów zasługują panele podłogowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat sposobu ich układania na posadzce.

Najważniejsze zalety paneli podłogowych

Panele podłogowe mają wiele zalet. Tego typu wykończenia podłóg odznaczają się wyjątkowymi walorami estetycznymi oraz użytkowymi. Modele o odpowiednio dobranej kolorystyce świetnie prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w różnym stylu, nadając aranżacjom niepowtarzalnego charakteru. Struktura paneli wyglądem do złudzenia przypomina prawdziwe drewno. Są one zatem szczególnie cenione przez miłośników drewnianych podłóg, których nie stać na wyłożenie posadzek tego typu materiałem.

Panele podłogowe oferowane przez takie firmy, jak SAS-BUD Company, odznaczają się trwałością oraz odpornością na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Do ich najważniejszych zalet można z pewnością zaliczyć także łatwość czyszczenia. Panele podłogowe na ogół nie wymagają specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych czy konserwacyjnych. Do usunięcia ewentualnych zabrudzeń w zupełności wystarczająca okazuje się ciepła woda zmieszana z detergentami.

Układanie paneli – jak przebiegają prace

Do układania paneli podłogowych należy odpowiednio się przygotować. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy, takie jak np. kliny dystansowe, kołki montażowe, miarki, ołówki stolarskie, wyrzynarki oraz taśmy klejące. W trakcie prac instalacyjnych najpierw należy dokładnie oczyścić i wyrównać podłoże. W dalszej kolejności natomiast przystępuje się do rozkładania folii paraizolacyjnej oraz podkładu izolującego. Trzeba przy tym pamiętać o połączeniu poszczególnych fragmentów za pomocą taśmy klejącej.

Poszczególne panele podłogowe układa się w rzędach, łącząc je ze sobą krótszymi bokami. Czyni się to w ten sposób, że pióro jednego panelu umieszcza się we wpuście drugiego pod kątem około 70 stopni. Następnie tak przygotowaną konstrukcję instaluje się na podłodze.

Panele układa się rzędami. Ich końcowe linie zazwyczaj wymagają przycięcia. Trzeba to zawsze robić po stronie brzegu z piórem. Po ułożeniu wszystkich elementów przycina się brzegi folii wystającej przy ścianach. Należy także usunąć kliny dystansowe oraz zamaskować listwami szczeliny dylatacyjne.

Posted in Dom

Dodaj komentarz