Jak w praktyce wygląda profesjonalna opieka nad osobami starszymi?

opieka nad osobami starszymi

Wiele osób starszych choruje przewlekle lub nie jest w stanie samodzielnie egzystować z uwagi na niepełnosprawność lub inne problemy zdrowotne. Seniorzy mogą cierpieć też na dolegliwości natury psychicznej. Często niezbędne staje się zapewnienie im opieki przez całą dobę. Istnieją ośrodki – domy seniora, w których starsi ludzie mogą spokojnie żyć.

Jak wygląda profesjonalna opieka nad osobami starszymi?

Seniorzy mogą uzyskać opiekę w domu – może zamieszkać z nimi opiekunka. Inną opcją jest umieszczenie takiej osoby w domu spokojnej starości. Opcję wybiera rodzina lub sam senior, jeśli jest w stanie decydować i nie ma rodziny. Profesjonalna opieka nad osobami starszymi w Łodzi niezależnie od wybranego rozwiązania powinna polegać na sprawowaniu pieczy nad seniorem przez całą dobę.

W domu opieki może być zatrudniony lekarz, który w razie czego udzieli pierwszej pomocy, zapewni możliwość konsultacji w razie dolegliwości, zapisze leki itd. Wiele domów seniora współpracuje z lekarzami z pobliskiej placówki. Opieka nad osobami starszymi jest też sprawowana przez pielęgniarki, które na stale przebywają w ośrodku.

Jak funkcjonuje dom spokojnej starości?

Dobry dom spokojnej starości to właściwe rozwiązanie głównie dla wszystkich samotnych seniorów. Umożliwia uzyskanie znacznej poprawy warunków bytowych starszych osób. Seniorzy mają zapewnione regularne posiłki odpowiednie dla zalecanej diety. Otrzymują dostęp do leków i zabiegów medycznych. Mogą przechodzić rehabilitację i regularnie ćwiczyć. 

Osoby starsze mają też zapewnione różne rozrywki. Są pomieszczenia służące codziennym aktywnościom, np. rozmowie w miłym towarzystwie. Można rozwiązywać krzyżówki, czytać książki, oglądać telewizję. Dom seniora często znajduje się na terenie parku lub dużego ogrodu, co zapewnia możliwość spacerów i uprawiania sportów.

Czy warto wybrać dom seniora?

Osoba starsza w domu seniora, który jest placówką godną zaufania, z miłą i profesjonalną obsługą, będzie zadbana i dobrze zaopiekowana. Dom seniora może być dobrą opcją dla osób bez bliskich lub tych, które nie są zbyt przywiązane do swojego mieszkania. Inni seniorzy lepiej odnajdą się z prywatną całodobową opiekunką.

Podsumowując, zapewnienie osobom starszym wystarczającej opieki wymaga albo zatrudnienia opiekunki, albo przeniesienie seniora do domu spokojnej starości. Warto rozważyć, która z tych opcji okaże się lepsza w danym przypadku.

Dodaj komentarz