Jakie warunki musi spełniać dobra konstrukcja oporowa?

konstrukcja oporowa

Obudowa wykopu jest niezbędna, aby pracownicy mogli bezpiecznie pracować w jego wnętrzu. Z tego powodu stosuje się różne technologie zabezpieczania, nazywane również konstrukcjami oporowymi. Aby właściwie spełniały one jednak swoje funkcje, muszą być odpowiednio dobrane do rodzaju prac. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie warunki musi spełniać dobra konstrukcja oporowa.

Jak wybrać właściwą konstrukcję oporową?

Najważniejszą kwestią decydującą o skuteczności zabezpieczeń jest wybór właściwej konstrukcji oporowej. Tylko wtedy będzie ona dobra, jeśli na etapie projektu uwzględni się panujące warunki. Przed przystąpieniem do wyboru technologii zabezpieczania wykopów budowlanych, należy przeprowadzić prace geotechniczne zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wybór rodzaju konstrukcji oporowej uzależniony jest od wielu czynników m.in. specyfiki terenu, jego otoczenia, rodzaju gruntu, wielkości wykopu, a także możliwości zastosowania konkretnej metody i związanych z wyborem danego rozwiązania kosztów. Analiza tych czynników pozwoli wybrać dobrą konstrukcję oporową, która w najlepszym stopniu spełni swoje funkcje.

Najpopularniejsze konstrukcje oporowe

Istnieje kilka sprawdzonych konstrukcji oporowych, które sprawdzają się w konkretnych warunkach Pierwszą z nich jest ścianka szczelna, o którą zapytaliśmy przedstawiciela Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Ścianki szczelne jako zabezpieczenie wykopu cieszą się popularnością z powodu minimalnego odprężenia się gruntu za zabezpieczeniem wykopu. Zastosowanie wciskanych ścianek szczelnych nie powoduje drgań i wstrząsów, co skutecznie zapobiega uszkodzeniu pobliskiej infrastruktury. Są one wytrzymałe, łatwe w montażu, estetyczne, a także stosunkowo tanie, wyjaśnia nasz rozmówca.

Drugą z popularnych konstrukcji są ścianki berlińskie zaliczane do tymczasowych konstrukcji oporowych. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość rozbudowywania w miarę postępu wykonywania wykopów. Mogą stanowić także przedłużenie innych rodzajów konstrukcji oporowych, dzięki czemu stosunkowo łatwo można ją dopasować do większości planów budowy.

Dobór odpowiedniego sposobu prowadzenia robót musi uwzględniać wymagania techniczne związane z planowanymi obciążeniami wznoszonej budowli, ale też rodzaj podłoża i jego nośność. Tam, gdzie klasyczne metody okazują się zbyt kosztowne lub trudne do wykonania dobrym wyjściem jest skorzystanie z ostatniej metody, czyli palowania palami CFA.