Julianna Margulies gwiazdą serialu „Strefa skażenia”

Julianna Margulies gwiazdą serialu „Strefa skażenia”

W 1989 roku śmiercionośny wirus ebola został po raz pierwszy wykryty na terenie USA. Epidemia zabójczego filowirusa, który powodował wówczas śmiertelność sięgającą 90 procent zakażonych, została zdławiona w zarodku dzięki szybkiej interwencji grupy odważnych naukowców i żołnierzy dowodzonych przez podpułkownik Nancy Jaax. Na wydarzeniach sprzed 30 lat oparty jest serial fabularny „Strefa skażenia” z Julianną Margulies w roli głównej, który w październiku będzie miał premierę na kanale National Geographic.

„Strefa skażenia” („The Hot Zone”) – premiera pierwszych dwóch odcinków we wtorek 1 października od godz. 21:00 na kanale National Geographic

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku świat stanął u progu katastrofy. Wirus, który zbierał śmiertelne żniwo w Afryce, został wykryty także w Stanach Zjednoczonych. Gdyby nie pokonano go od razu, choroba zabijająca niemal każdego, kto został zainfekowany, mogłaby błyskawicznie rozprzestrzenić się po wszystkich kontynentach. Kim są bohaterowie tamtych wydarzeń? Opowie o tym najnowszy serial National Geographic, oparty na faktach sześcioodcinkowy thriller „Strefa skażenia”.

Fabuła oparta na faktach

Serial National Geographic jest zapisem prawdziwych wydarzeń, opisanych w bestsellerowej książce Richarda Prestona pt. „Strefa skażenia”. Opowiada o pochodzeniu śmiercionośnego wirusa ebola oraz o jego pojawieniu się na terenie Stanów Zjednoczonych. W 1989 roku wykryto go w ośrodku badań nad małpami naczelnymi w Wirginii, położonym około 30 km od Waszyngtonu. Tylko dzięki uporowi podpułkownik Nancy Jaax (w serialu grana przez Juliannę Margulies) z Ośrodka Kontroli i Prewencji Chorób w Medycznym Instytucie Badawczym Chorób Zakaźnych Armii Amerykańskiej (USAMRIID), która działała niejednokrotnie wbrew rozkazom przełożonych i ryzykowała własne życie, udało się zapobiec pandemii wirusa. Gdy nikt nie wierzył, że wirus ebola mógł pojawić się w USA, dr Jaxx uporczywie dążyła do prawdy.

Gwiazdy w serialu National Geographic

Oprócz zdobywczyni Złotego Globu i nagrody Emmy Julianny Marguiles („Żona idealna”, „Ostry dyżur”), w obsadzie serialu występują m.in. Noah Emmerich, Topher Grace i Liam Cunningham.

Noah Emmerich wcielił się w rolę podpułkownika Jerry’ego Jaaxa, męża Nancy, który jest gotów poświęcić własne życie, by zdławić w zarodku epidemię gorączki krwotocznej. Liam Cunningham gra Wade’a Cartera, sojusznika dr Nancy Jaax w wyścigu z czasem, który jest kluczowy w powstrzymaniu epidemii śmiertelnego wirusa. Jako dr Peter Jahrling, wirolog z Instytutu Badań Chorób Zakaźnych Amerykańskich Sił Zbrojnych wystąpił Topher Grace. Jego bohater stanie na drodze dr Jaax z zupełnie innym pomysłem na powstrzymanie wirusa. Jamesa D’Arcy’ego zobaczymy w roli Trevora Rhodesa, pracownika Centrum Zapobiegania Chorobom i byłego asystenta Wade’a Cartera, który stał się jego przeciwnikiem. Paul James zagrał Bena Gellisa, technika z laboratorium patologii w Reston, który pomaga w badaniach dr Jaax i dr. Jahrlingowi.

W pozostałych rolach występują Robert Wisdom („Prawo ulicy”) jako pułkownik Vernon Tucker i przełożony Jaax, Robert Sean Leonard („Dr House”) jako Walter Humboldt, oficer łącznikowy między USAMRIID i laboratorium badań nad naczelnymi w Wirginii oraz Grace Gummer („Mr. Robot”) jako Melinda Rhodes, jedna z pierwszy osób, która ustaliła, że wirus pochodzi z dżungli.

Trzymający widzów w napięciu sześciogodzinny thriller „Strefa skażenia” jest wspólną produkcją spółek Fox 21 Television, Lynda Obst Productions i Scott Free Productions. Obowiązki głównych producentów i producentów wykonawczych pełnili Lynda Obst, Mi-chael Uppendahl, Ridley Scott i David Zucker. Jeff Vintar był producentem współwykonawczym serialu.

STRESZCZENIA ODCINKÓW:

„Ognisko” – premiera we wtorek 1 października o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Podpułkownik Nancy Jaax, na co dzień żona i matka dwojga dzieci, pracuje w miejscu pełnym najniebezpieczniejszych na świecie wirusów, które w niepowołanych rękach mogłyby zniszczyć ludzkość. Każdego dnia zakłada okulary, rękawice i kombinezon ochronny i tak ubrana wchodzi do laboratorium czwartego poziomu zagrożenia biologicznego w Medycznym Instytucie Badawczym Chorób Zakaźnych Armii Amerykańskiej  (USAMRIID), gdzie bada najgroźniejsze wirusy na świecie. Ta praca ją fascynuje i Nancy przekonana jest, że nic jej nie zagraża. Aż do z pozoru zupełnie rutynowego dnia, po którym już nic nie było takie samo. Dr Jaxx otrzymuje do badania próbkę, która już po pierwszych oględzinach wzbudza jej wątpliwości. Wyniki wskazują, że w próbówce może znajdować się wirus z najbardziej zjadliwej grupy filowirusów. Jeszcze bardziej niepokojące są informacje na temat miejsca pochodzenia próbki, która została pobrana w ośrodku badań nad małpami naczelnymi położonym około 30 km od stolicy kraju. Instynkt podpowiada Nancy Jaax, że sytuacja może wymknąć się spod kontroli.

„Wirus” – premiera we wtorek 1 października o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Podpułkownik Nancy Jaax jest zmuszona wziąć sprawy w swoje ręce. Udaje się jej na własną rękę zdobyć nowe próbki pobrane od zarażonych małp. Dzięki pomocy jej współpracownika, dr. Petera Jahrlinga, ma ona możliwość ich zbadania w laboratorium USAMRIID. Najgorszy scenariusz potwierdza się – na terenie USA faktycznie pojawił się wirus ebola. Jaax chce dowiedzieć się, co jest źródłem zakażenia i konsultuje się ze swoim mentorem, dr Wadem Carterem, który przyjechał do Waszyngtonu na jej prośbę. Wiadomość  o eboli pozostaje ścisłą tajemnicą, o której wiedzą jedynie nieliczni. Do współpracowników dr Jaxx zaczyna docierać, że byli narażeni na bezpośredni kontakt ze śmiercionośnym wirusem.

„Chaos” – premiera we wtorek 8 października o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Kiedy przedstawiciele różnych agend rządowych spierają się o najbardziej skuteczne metody powstrzymania dalszego rozpowszechniania się odkrytego przez Nancy Jaax wirusa, kobieta zdaje sobie sprawę, że w Stanach Zjednoczonych praktycznie nie ma procedur, jakie można by wprowadzić w takiej sytuacji. Niedługo potem okazuje się, że jeden z pracowników ośrodka nad badaniem małp jest chory. Jaax jest przekonana, że wirus przeniósł się na człowieka. Na miejsce przyjeżdża Travis Rhodes z Ośrodka Kontroli Chorób, który chce zażegnać kryzys w zupełnie inny sposób. Jaax walczy z piętrzącymi się przeszkodami, a widzowie dowiadują się, że wiele lat wcześniej Carter i Rhodes jako pierwsi odkryli w Afryce wirusa ebola.

 „Poświęcenie” – premiera we wtorek 8 października o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Nancy Jaax staje na czele zespołu USAMRIID, którego członkowie przygotowują się do najniebezpieczniejszej misji w swoim życiu. Wszyscy z nich mają nieograniczony dostęp do ośrodka badawczego, w którym znajduje się groźny wirus. Nancy jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie i sprawą zaczyna się żywo interesować jej mąż, który chce za wszelką cenę ją ochronić. Jaax jest przekonana, że jej mentor, dr Wade Carter, ma w zanadrzu zupełnie inny plan. Jego obsesyjne dążenie do uświadomienia wszystkim zagrożenia, jakim jest ebola, sprawia, że zaczyna podejmować budzące wątpliwości decyzje. Zespół zoologów USAMRIID chce zniszczyć w ośrodku źródło wirusa, a pracownicy centrum są poddawani badaniom, aby ustalić, czy mieli kontakt z patogenem.

„Kwarantanna” – premiera we wtorek 15 października o godz. 21:00 na kanale National Geographic

Na terenie ośrodka badań nad małpami naczelnymi pojawia się nowe zagrożenie. Nancy Jaax pracuje non stop w zabezpieczonym laboratorium, aby dowiedzieć się, dlaczego przeniesiony na człowieka wirus zachowuje się inaczej niż w organizmie zwierząt. Członkowie zespołu mają za zadanie uśpić małpy z ośrodka. W obliczu nieprzewidzianego zagrożenia, nawet najtwardsi z nich zostają poddani ciężkiej próbie. Rodziny pracowników zostają dyskretnie odizolowane od bliskich, aby uniknąć kontaktu z wirusem. Dr Jaax musi podjąć trudną decyzję i wybrać między rodziną a służbą dla swojego kraju.

„Decydująca walka” – premiera we wtorek 8 października o godz. 22:00 na kanale National Geographic

Napięta atmosfera w odciętym od świata ośrodku badawczym prowadzi do otwartego kryzysu. Nancy Jaax, której współpracownicy dają się ponieść emocjom, wykazuje się ogromnym hartem ducha, ale zmęczenie może przeszkodzić jej w sterylizacji placówki. Zespół pracuje dyskretnie, aby nie wzbudzać masowej paniki, ale kiedy do ośrodka przyjeżdża prasa, okoliczni mieszkańcy zdają sobie sprawę, że grozi im ogromne niebezpieczeństwo. Wirus wydostaje się poza teren ośrodka i stwarza zagrożenie dla całego kraju. Dr Jaax pociesza swojego mentora dr. Wade’a Cartera. Nancy zawsze starała się wyważyć niebezpieczną pracę i życie rodzinne, ale musi teraz stawić czoła konsekwencjom swoich wyborów. Wieloletni rywale dr Carter i Travis Rhodes znajdują się w sytuacji bez wyjścia i nie są w stanie określić, ile osób poza terenem ośrodka miało kontakt z wirusem.

Dodaj komentarz