Kamień nazębny – dlaczego warto z nim walczyć?!

Kamień nazębny

Trwały osad na zębach jest zmorą Polaków i przyczyną wielu zmartwień. Nagromadzony kamień powoduje nieświeży oddech oraz choroby dziąseł, skutecznie przeszkadzając w kontaktach biznesowych oraz towarzyskich. Niestety nie można go usunąć samodzielnie – zajmuje się tym wykwalifikowany stomatolog. Dlaczego trzeba regularnie usuwać kamień nazębny i jak uchronić się przed jego gromadzeniem w jamie ustnej?

Rodzaje kamienia nazębnego

Osad nazębny powstaje w wyniku niestarannej higieny jamy ustnej. Już w kilka godzin po zjedzeniu posiłku czy szczotkowaniu zębów tworzy się miękki osad, który kamienieje pod wpływem śliny. Nagromadzony nalot przekształca się w zmineralizowany osad, zmienia barwę na żółtą i powoduje między innymi nieświeży oddech oraz stany zapalne dziąseł. W skład kamienia wchodzą między innymi bakterie martwe, które mogą wywołać alergie w całym organizmie.

Wyróżnia się kamień nadddziąsłowy, widoczny przy linii zębów i dziąseł w postaci białych plamek, oraz poddziąsłowy, czyli mocno nagromadzony osad, który zatrzymuje się między korzeniem a kością zęba.

Co powoduje kamień nazębny?

Nagromadzony osad powoduje liczne choroby przyzębia oraz kości, a nieleczony może przerodzić się w paradontozę. Jak do tego dochodzi? Pierwsze objawy wskazujące na kamień nazębny to przede wszystkim krwawiące dziąsła, niesmak podczas spożywania posiłków oraz przykry zapach z ust. Choroby wywołane przez kamień nazębny mogą postępować, powodując stany zapalne dziąseł poprzez ich rozpulchnienie, zaczerwienienie i tkliwość. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej, zęby osadzone w tych dziąsłach zaczynają się ruszać. Wówczas wizyta w gabinecie dentystycznym pomoże zweryfikować, czy zęby trzeba będzie usunąć.

Zaleca się usuwanie kamienia nazębnego 1-2 razy w roku. Dobrze, aby zabieg przeprowadzał wykwalifikowany stomatolog. Dzięki temu pacjent ma pewność, że wizyta przebiegnie w prawidłowy i niemal bezbolesny sposób.

Jak ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego?

Dentysta

Zła wiadomość jest taka, że gromadzenie się osadu na zębach jest procesem, którego nie da się wyeliminować. Dobre informacje są takie, że cały proces można spowolnić, stosując odpowiednią dietę.

Zaleca się zatem unikać spożywania wyrobów tytoniowych, które są najczęstszą przyczyną pojawiania się żółtego osadu na granicy zębów i dziąseł. Warto wyeliminować również produkty zawierające naturalne barwniki. Zalicza się do nich między innymi czarne porzeczki, jagody, aronie, czerwone wino, kawę oraz mocną herbatę.

Stomatolodzy zalecają ponadto stosowanie tzw. białej diety. Nie chodzi tu oczywiście o przesadne spożywanie jogurtów i innych produktów mlecznych, lecz raczej o jedzenie posiłków, których składniki nie przebarwiają zębów.

Czym usuwa się kamień nazębny? Wysokiej klasy dentyści wykonują zabieg przy użyciu skalera ultradźwiękowego. W trudno dostępnych miejscach stosowana jest bezpieczna dla szkliwa piaskarka. Po usunięciu osadu zęby należy zabezpieczyć pastą polerską i wykonać laseroterapię, która przyspieszy gojenie się powstałych ran.

Artykuł powstał we współpracy z gabinetem stomatologicznym Dentocentrum (Stomatolog Kraków)