„Łódź nieznana” – unikalna wystawa fotograficzna rozpoczęła swoją podróż

Wystawa fotograficzna

Łódź, 6 grudnia 2019 r. – Już jutro w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102 w Łodzi) będzie można zobaczyć unikalną wystawą fotograficzną poświęconą Łodzi. Autorem zdjęć jest Enzo Signorelli, włoski fotoreportażysta.

Unikalna wystawa fotograficzna

„Łódź nieznana” to zapis pewnego okresu historii miasta – nadal nieznanego i nieodkrytego dla większości mieszkańców naszego kontynentu. Nawet dla łodzianina zdjęcia wykonane przez Enzo Signorelli przyniosą chwilę głębokiej zadumy nad życiem, istnieniem i własnym miastem. Zaś dla kogoś, kto Łodzi jeszcze nie odkrył, fotografie te będą serdecznym zaproszeniem, któremu trudno się oprzeć.

Prace nad zbiorem zdjęć rozpoczęły się w sierpniu 2008 roku. Fotograf przyjechał przygotować zdjęcia fabryk oraz pracujących tam ludzi. Spędził w zakładach dużo czasu, jednak wykazywał równie silne zainteresowanie samym miastem. Samodzielne odkrywanie Łodzi zaowocowało pomysłem zrealizowania większego projektu zdjęciowego. Fotograf wraz z przewodnikiem działali intuicyjnie, zaczynając od miejsc znanych każdemu mieszkańcowi miasta. Niespiesznie odkrywali kolejne kwartały ulic, coraz mniej oczywiste, często zatrzymując się, wchodząc w zażyłe interakcje z ludźmi wokół. Enzo Signorelli fotografował niewiele, oszczędnie, z iście dziennikarskim podejściem – bez przypadkowych ujęć.

Część zdjęć była gotowa już w 2009 roku, kiedy to w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego zorganizowano wystawę pt.: „Łódź. Ziemia obiecana Nowej Europy”. Fotografie w założeniu miały prezentować Łódź nieznaną, pełną kontrastu, w dobie transformacji. Artysta uwiecznił wiele z tego, co wkrótce potem zniknęło.

Tak naprawdę w 2009 roku przygoda Enzo Signorelli z miastem dopiero się rozpoczęła. Miał okazję tu wracać i przekonywać się na własne oczy, co i jak zmienia się w Łodzi. Artysta fotografował niezmiennie tym samym modelem aparatu – Leicą M6 – ale też Hassellbladem. Przede wszystkim skupiał się na obserwacji ludzi, którzy na przestrzeni lat zmienili się. Według relacji fotografa, stali się według niego bardziej świadomi siebie, silniejsi, ale również bardziej zamknięci w swoich światach, nie tak dostępni, jak niegdyś. Zmieniły się również miejsca, które darzył największą sympatią, jednak każdy dzień przynosił nowe fascynacje I inspiracje, widoczne na zdjęciach.

Dla odwiedzających wystawa w Łodzi będzie dostępna w sobotę 07.12 w godzinach 14-18 oraz 08.12 w godzinach 12-18; w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego (ul. Piotrkowska 102 w Łodzi). Wstęp jest bezpłatny.

Sam Enzo Signorelli od trzech dekad koncentruje się na fotoreportażach poświęconych podróżom, ludziom, architekturze i fotografii przemysłowej. Współpracował z włoskimi i międzynarodowymi mediami firmami, między innymi z The Associated Press, Gamma Agency w Paryżu, Rcs Mediagroup, Eni, Montedison, Falck, Indesit Company, Air One, Whirlpool. Obecnie mieszka we Włoszech, współpracuje z Getty Images, jest freelancerem, fotografem korporacyjnym i tradycyjnym plantatorem oliwek na zboczach Etny.

Metaforyka kolekcji zdjęć dobrze podkreśla idee wyznawane przez Whirlpool Corporation. Natomiast pochodzenie artysty dodatkowo akcentuje powiązanie Whirlpool z Polską oraz Włochami. Budowanie „miejskiej tożsamości” oraz pomoc w odkrywaniu własnego miasta i zakorzenianie lokalnego patriotyzmu jest niewątpliwie działaniem na rzecz rozwoju kulturalnego społeczności Łodzi, a tym samym – lokalnej społeczności Whirlpool – puentuje Zygmunt Łopalewski, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Whirlpool Company Polska.