Materiały budowlane kluczem powodzenia inwestycji

Materiały budowlane na dom

Budowa domu mieszkalnego czy nieruchomości komercyjnej zawsze wymaga odpowiedniego przygotowania. Poza wyborem lokalizacji, przygotowaniem szczegółowego projektu, kosztorysu i dopięciem wszystkich kwestii formalnych, bardzo ważny jest również dobór materiałów budowlanych dopasowanych do charakteru inwestycji. W procesie powstawania budowy decyzja ta wpływa na techniki montażu, jakość wykończenia, na wytrzymałość, a także komfort i późniejszą eksploatację.

Materiały budowlane

Aby budowa zakończyła się sukcesem, powinna zostać nie tylko dobrze przygotowana, ale także przeprowadzona zgodnie z zaplanowanym wcześniej harmonogramem i budżetem. Wymaga to nie tylko odpowiedniego planu, ale również kontroli w trakcie realizacji i szybkiego reagowania na mogące się pojawić, niespodziewane problemy.

W przypadku większych inwestycji, doborem materiałów zwykle zajmuje się firma budowlana, chociaż są i tacy klienci, którzy samodzielnie podejmują się zaplanowania budowy. Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług profesjonalnych dystrybutorów materiałów budowlanych, którzy dzięki swojej specjalizacji znają parametry i zastosowanie wszystkich materiałów budowlanych. Ich doradcy techniczni świadczą  pomoc na każdym etapie budowy i dają gwarancję dostarczenia niezbędnej dokumentacji technicznej oraz wymaganych certyfikatów. Mają wiedzę na temat wszystkich zaplanowanych w inwestycji materiałów, co pomaga na natychmiastowe rozwianie wszelkich wątpliwości, bez konieczności wielogodzinnego wertowania internetu. Doradca zawsze jest pod ręką lub telefonem, gotowy do rozwiązywania naszych problemów.

Korzystanie z pomocy zaufanego doradcy sprawdza się także wtedy, kiedy mając jedynie podstawową wiedzę na temat funkcjonalności materiałów jesteśmy gotowi ulec pokusie wyboru najłatwiejszego, czyli materiału o najniższej cenie. Ten wybór jest jednym z najbardziej ryzykownych i może nas kosztować naprawdę dużo – dodatkowe koszty naprawy błędów w późniejszych etapach budowy oraz bardzo uciążliwe, wyższe opłaty eksploatacyjne już po jej zakończeniu.  Ten problem dotyczy zwłaszcza klientów indywidualnych.

Profesjonalne sieci dystrybucji materiałów budowlanych oferują doradztwo w doborze najbardziej odpowiednich materiałów i urządzeń lub ich zamienników, stosownie do wymagań i rodzaju inwestycji, w oparciu nie tylko o porównanie parametrów technicznych oraz dostępność i aktualne ceny materiałów budowlanych, ale również o wiedzę na temat stosowania i eksploatacji tych materiałów w praktyce – ocenia Jarosław Habich, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu SIG Sp. z o.o.  Dystrybutor współpracujący z wieloma producentami może zaproponować dobór właściwych materiałów budowlanych, o odpowiednich parametrach, jak również trwalsze, bardziej estetyczne lub po prostu nowe materiały i urządzenia, jeszcze mało znane w Polsce, ale już stosowane za granicą. Tylko dystrybutor posiadający sieć oddziałów może zagwarantować jednolitą ofertę i poziom obsługi na terenie całego kraju – dodaje.

Profesjonalna firma nie poprzestaje na sprzedaży podstawowych materiałów, ale oferuje również kompletny system, zawierający wszelkie akcesoria niezbędne do montażu, zabezpieczenia i konserwacji materiałów. Dodatkowo, doradca pomoże skalkulować realne zapotrzebowanie na materiały i akcesoria, co przekłada się na zminimalizowanie liczby odpadów i niewykorzystanych materiałów.

Z roku na rok zauważamy rosnące zainteresowanie zakupem materiałów budowlanych również wśród klientów indywidualnych, którzy wolą korzystać z usług specjalistów. Najbardziej liczy się dla nich siła marki i oczywiście cena. Dla wykonawcy natomiast istotna jest dostępność i  zgodność z wymaganiami projektu, a dopiero później koszt. W przypadku większych inwestycji, dobór odpowiednich materiałów do planowanej budowy zlecany jest profesjonalnym dystrybutorom, nie tylko ze względu na ich wiedzę, ale również lepsze stawki, negocjowane bezpośrednio u producentów, dzięki czemu końcowa cena może być zdecydowanie atrakcyjniejsza, niż ta w sklepach czy marketach budowlanych. Może to znacznie wpłynąć na budżet całej inwestycji – mówi Jakub Krupski Dyrektor Handlowy Produkty Dachowe SIG Sp. z o.o.

Zadaniem takiej firmy jest również dostarczenie zamówionych materiałów bezpośrednio na plac budowy. Żeby zagwarantować zgodność i terminowość dostaw względem harmonogramu budowy, konieczne są własne magazyny oraz zróżnicowana flota samochodów dostawczych (od małych < 3,5 tony, aż po duże, samowyładowcze z dźwigiem). Pozwala to na dowóz zamówionych produktów np. do zatłoczonych centrów miast, o dowolnej porze dnia i bez angażowania do rozładunku pracowników wykonawcy. Umożliwia to także przechowanie nieodebranego towaru w razie przestoju na budowie lub zwiększenie dostarczanych wolumenów (z zapasów zmagazynowanych w miejscu budowy lub nawet z zapasów z innych lokalizacji w całym kraju) , gdy należy przyspieszyć front robót.

Pamiętajmy również, że dystrybutor spełniający wymagania BHP jest bezpiecznym dostawcą i partnerem dla wykonawców chcących uniknąć wypadków na budowie – dodaje Jarosław Habich, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu SIG Sp. z o.o.

Bez odpowiednich materiałów budowlanych, inwestycja ma nikłe szanse na powodzenie. Ich niewłaściwy dobór może nawet stanowić zagrożenie, dlatego przed zainwestowaniem warto szukać rozwiązań, które nas wspomogą. Nietrafiony wybór może skutkować koniecznością napraw lub wymiany, ponieważ materiały ulegną szybszemu zużyciu. Jest to z reguły bardziej kosztowne, niż różnica w cenie wyjściowej. Sieć dystrybucyjna dostarcza dane na temat ilości i jakości towarów, zakupionych na każdą budowę, co pomaga wykonawcom kontrolować proces zużycia materiałów i kosztów z tym związanych. Dystrybutor może się okazać „prawą ręką” w całym procesie, a szeroka oferta materiałów i urządzeń pozwala wykonawcy zawęzić liczbę dostawców, dzięki czemu zmniejszeniu ulegają koszty obiegu dokumentacji handlowej (np. wskutek mniejszej liczby faktur zbiorczych).

Ogromny wybór materiałów daje duże możliwości inwestorom, żeby jednak w pełni wykorzystać ten potencjał na rzecz swojej inwestycji, warto posiłkować się pomocą doradców. Ich wiedza to wymierna wartość dodana do naszych zakupów, to większa szansa na dobre decyzje, względny spokój i satysfakcję także po zakończeniu inwestycji.

Dodaj komentarz