Ogród singla – jakie rozwiązania się w nim sprawdzą?

Zaprojektowanie ogrodu

Zaprojektowanie ogrodu dla singla może stanowić nie lada wyzwanie. Często jest to niewielkich rozmiarów teren przylegający do budynku, przeznaczony do codziennego wypoczynku. W praktyce – zabiegany właściciel niejednokrotnie nie ma czasu, by odpowiednio go zaaranżować i regularnie o niego dbać. Ekspert firmy Libet podpowiada jakie rozwiązania zdadzą egzamin w tego rodzaju przestrzeniach.

Postaw na funkcjonalność

Singiel to najczęściej młoda osoba żyjąca w ciągłym biegu, która wiele godzin spędza w pracy. Jeśli już posiada własny skrawek zieleni, to zazwyczaj nie chce poświęcać zbyt wiele energii na jego pielęgnację. Jednocześnie ceni sobie możliwość wypicia porannej kawy na tarasie czy spędzenia weekendu ze znajomymi na świeżym powietrzu. „Niezależnie od tego, w jaki sposób będzie korzystał ze swojego ogrodu, warto już na etapie projektowania sprawić, by była to przestrzeń łatwa w utrzymaniu oraz funkcjonalna. Dla przykładu – aby utwardzić nawierzchnię warto wybrać gres porcelanowy. To wyjątkowo trwały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz zabrudzenia materiał, który dodatkowo zachwyca bogatą paletą barw oraz faktur. Dzięki niemu nawet najbardziej wymagający inwestorzy będą w stanie stworzyć strefę, która zachwyci wyjątkową estetyką”, podpowiada Joanna Łuczak-Karczewska, lider Działu Projektowego firmy Libet. „Pamiętajmy też, że na niewielkiej działce bardzo łatwo o przesadę, zarówno pod względem liczby elementów, jak i wielości stylów aranżacyjnych. W takiej sytuacji najbezpieczniej kierować się zasadą „mniej znaczy lepiej”. Dotyczy to zdobień, kolorystyki, ale też wykorzystywanych roślin. Jeśli zdecydujemy się na efektowny detal, starajmy się zachować umiar tak, by dekoracja nie przytłoczyła otoczenia i nie odwracała uwagi od pozostałych stref”, dodaje specjalistka.  W niektórych przypadkach niezwykle ważne jest też uwzględnienie kwestii formalnych związanych z możliwościami urządzania takiego skrawka ziemi. Przykładowo, jeśli przylega on do już gotowego wielorodzinnego obiektu mieszkaniowego w mieście, warto upewnić się na jakiego typu zmiany możemy sobie pozwolić i czy potrzebujemy na nie określonych zgód.

Nowoczesny beton

Ciekawą propozycją dla singli, którzy nie mają czasu na pielęgnację trawnika, mogą być płyty betonowe. To bardzo modne rozwiązanie będzie się znakomicie komponowało z nowoczesnymi budynkami o prostej, surowej formie. Dzięki gotowym elementom z łatwością wyczarujemy pojedyncze alejki oraz wydzielimy poszczególne strefy, np. mały taras czy teren do grillowania.  Poza tym beton jest funkcjonalny, trwały i nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Ogród bez roślin?

Nawożenie, przesadzanie, regularne podlewanie – to tylko niektóre zabiegi, jakim należy poddawać rośliny. Z tego powodu wiele osób uważa, że ich pielęgnacja wymaga odpowiednich umiejętności i dużego zaangażowania. Czy to oznacza, że nie można sobie pozwolić na zielony ogród? Absolutnie nie! „Jeśli nie wiemy jak dbać zieleń lub nie mamy na to czasu, zdecydujmy się na niewymagające okazy. Dzięki temu nie musimy martwić się, że nie przetrwają zimy czy braku wody. Świetnym wyborem będą różnego rodzaju pnącza zimozielone, takie jak bluszcz pospolity, który oplatając ogrodzenie nie tylko pięknie się prezentuje, ale też pozwoli nam odgrodzić się od sąsiadów, dając poczucie intymności”, proponuje specjalistka firmy Libet. Oczywiście również tu ważny jest umiar.

Zadbaj o oświetlenie

Długie godziny spędzone w pracy, a po niej kolacja i kino ze znajomymi, basen lub zajęcia językowe – tak wygląda codzienność wielu singli. Aktywny tryb życia sprawia, że zwykle wracają oni do domu późnym wieczorem. Niestety, gdy już znajdą czas na odpoczynek po męczącym dniu, za oknem zapada zmrok, a to skutecznie zniechęca do przesiadywania na dworze. „Nawet jeśli na zewnątrz zrobi się ciemno, nie musimy rezygnować z chwili wytchnienia na świeżym powietrzu. Wystarczy, że zamontujemy kilka lamp, które swoim wyglądem wpiszą się w stylistykę posesji. Oprawy stojące skutecznie wypełnią światłem ogrodowe alejki, a ścienne kinkiety sprawdzą się jako oświetlenie drzwi  wejściowych i tarasu. Dobrze jest stawiać na funkcjonalne i estetyczne rozwiązania, które jednocześnie nie wymagają skomplikowanych czynności montażowych”, dodaje Joanna Łuczak-Karczewska z Libet.

Dodaj komentarz