Oszczędne zakupy a gazetki promocyjne 

zakupy

O gazetkach promocyjnych mówi się jako o recepcie na oszczędne zakupy lub jako całkowicie zbędnej makulaturze. Prawda leży pośrodku. Niektóre gazetki promocyjne rzeczywiście mogą nam pomóc kupować nawet kilkanaście procent taniej. Jednocześnie nieumiejętne korzystanie z promocji może nawet wpędzić nas w długi. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się skorzystać z materiałów promocyjnych?

Gazetki promocyjne – podstawowe informacje

Gazetki promocyjne to materiały wydawane przez sklep, które zawierają informacje o promocjach. Współcześnie gazetki dostępne są w formie papierowej lub elektronicznej. Promocje w nich zawarte są aktualne jedynie przez pewien czas. Część firm wydaje materiały promocyjne nawet kilka razy w tygodniu. Są gazetki, które zawierają zestawienie najlepszych promocji ze wszystkich działów w sklepie. Spotkamy się również ze sklepami, które wydają gazetki dla każdego działu (na przykład najlepsze promocje na produkty spożywcze, czy promocje działu z kosmetykami).

Czy gazetki promocyjne pomogą nam zaoszczędzić pieniądze?

Korzystanie z gazetek promocyjnych często przedstawiane jest jako niezawodny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Jako konsumenci powinniśmy zdawać sobie sprawę, że sklepy wydają gazetki promocyjne nie po to, żebyśmy oszczędzali pieniądze, ale wręcz przeciwnie – abyśmy wydawali ich więcej niż dotychczas.

Jeżeli nasze zakupy z gazetkami promocyjnymi są nieprzemyślane i niezaplanowane – najprawdopodobniej damy zarobić ekspertom od marketingu, a sami na tym stracimy. Niestety nie brakuje osób, które naiwnie myślą, że korzystanie z promocji sprawi, że ich wydatki się zmniejszą. W praktyce okazuje się, że jest zupełnie odwrotnie.

Gazetki promocyjne – jak użyć ich z korzyścią dla siebie?

Oszczędzanie z gazetkami promocyjnymi jest jak najbardziej możliwe, jednak musimy wiedzieć jak to zrobić. Przede wszystkim zapamiętajmy, że same gazetki nie będą miały wpływu na oszczędności. Można wykorzystać je jedynie przy okazji. Gdy naprawdę chcemy wydawać mniej, musimy nauczyć się planowania. Nasze zakupy powinny być dobrze przemyślane, a nie impulsywne.

Pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić osoba pragnąca oszczędzać jest przygotowanie listy zakupów. Tego kroku nie da się pominąć. Zastanówmy się dobrze jakie produkty są nam potrzebne. Będzie to łatwiejsze, jeżeli zadamy sobie pytanie co będziemy jeść w następnym tygodniu.

Na etapie wymyślania posiłków możemy wykorzystać gazetkę promocyjną. Często trudno jest nam wymyślić co będziemy jeść przez cały tydzień. Gdy zapoznamy się z promocjami w naszym ulubionym sklepie i zauważymy, że pomidory są w bardzo atrakcyjnych cenach, możemy zdecydować, że w przyszłym tygodniu będziemy przygotowywać dania na bazie tych właśnie warzyw (pod warunkiem, że je lubimy i mamy na nie ochotę).

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach nigdy nie kupujmy produktów tylko z tego powodu, że są przecenione. Naszym priorytetem powinno być kupowanie tylko tych rzeczy, które są naprawdę niezbędne.

Dodaj komentarz