Poradnia psychologiczna – kiedy warto się do niej zapisać?

Poradnia psychologiczna – kiedy warto się do niej zapisać? - otopr.pl

Pomoc psychologa może być w wielu sytuacjach niezwykle istotna dla zdrowia psychicznego. Kiedy warto skonsultować się z tym specjalistą w poradni psychologicznej?

Czym zajmuje się psycholog?

Psycholog to specjalista zajmująca się udzielaniem pomocy psychologicznej. Przeprowadza między innymi konsultacje, diagnosty, orzeka i opiniuje, a także może realizować psychoterapię po ukończeniu odpowiednich studiów podyplomowych na tym kierunku.

Aby zostać psychologiem, należy ukończyć studia magisterskie na kierunku psychologii. Dodatkowo psycholog może kontynuować swoją naukę na studiach podyplomowych i może odbyć specjalizację zawodową.

Kiedy warto udać się do psychologa?

Wizyta u psychologa wskazana jest wtedy, gdy pojawiają się problemy dotykające psychiki. Warto podkreślić, że wsparcie tego specjalisty możliwe jest zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci i młodzieży.

Do wizyty w gabinecie psychologa powinny skłonić objawy jak:

  • pogorszone samopoczucie psychiczne

  • niska samoocena

  • trudności w kontaktach z innymi osobami

  • doznana strata

  • trudności wychowawcze w przypadku dzieci i młodzieży

  • nerwice

  • uzależnienia

  • zaburzenia odżywiania

Wobec tego pomoc psychologa może być nieoceniona wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy psychiczne, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie. Wówczas spotkania z psychologiem umożliwiają zrozumienie obecnej sytuacji, doznawanych symptomów oraz samego siebie i w ten sposób umożliwiają złagodzenie doświadczanych dolegliwości i poprawę samopoczucia psychicznego.

W przypadku jednostek chorobowych wymagających leczenia farmakologicznego, szpitalnego, psycholog może skierować pacjenta do psychiatry, który jest lekarzem.

Poradnia psychologiczna – jak wybrać najlepszą?

Gdy potrzebna jest dobra poradnia psychologiczna Poznań jest miastem, gdzie funkcjonuje wiele placówek zajmujących się pomocą psychologiczną.

Na konsultacje można zapisać się zarówno w poradniach mających podpisaną umowę z NFZ, jak i prywatnie. Ze względu na długi czas oczekiwania na wizyty na NFZ wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy psychologa prywatnie. Cenniki wizyt to najczęściej od około 100 do 150 złotych za spotkanie.

Wybierając odpowiedniego psychologa, warto pamiętać o tym, by sprawdzić wcześniej opinie na jego temat. Obecnie można łatwo znaleźć je w internecie. Dzięki temu można od razu zapisać się do specjalisty, który cieszy się dużym uznaniem wśród swoich pacjentów.

Z ofertami i adresami poradni psychologicznych można zapoznać się bliżej online.