Specjalne menu dla wymagającego kociego podniebienia

Specjalne menu dla wymagającego kociego podniebienia

Koty są niezwykłe, wymagające i… wybredne. Bycie ich opiekunem to przywilej, który łączy się również z wieloma korzyściami dla naszego zdrowia. Wyjątkowość mruczków przejawia się bardzo wyraźnie w ich specyficznych potrzebach żywieniowych i niepowtarzalnych zwyczajach związanych z pobieraniem pokarmu.

Wyjątkowa relacja człowiek-kot

Temat niezwykłej relacji między ludźmi a zwierzętami jest od dawna przedmiotem zainteresowań badaczy. Od ponad 40 lat rozwija się odrębna gałąź nauki – Human  Animal Interaction (HAI), zajmująca się m.in. korzyściami dla zdrowia fizycznego, psychicznego i benefitami społecznymi wynikającymi z pozytywnego kontaktu opiekuna ze swoim pupilem. Każdy, kto miał przyjemność spędzić chwilę z kotem, może potwierdzić, że nawet kilka minut w towarzystwie mruczącego czworonoga pozytywnie wpływa na jego nastrój.

– Kontakt fizyczny z kotem bardzo dobrze wpływa na nas – ludzi. Podczas głaskania zwierzęcia organizm człowieka zaczyna wydzielać hormony szczęścia – endorfiny i obniża się ciśnienie krwi, dzięki czemu lepiej radzimy sobie ze stresem. – tłumaczy Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt w Mars Polska. – Co ciekawe, kocie mruczenie, czyli drgania o konkretnej częstotliwości mają wpływ także na aktywację naszego układu odpornościowego. – dodaje.

Kot – pełnoprawny członek rodziny

Zwierzęta są nieodłącznym elementem naszego życia. Aż 75%[1] opiekunów traktuje czworonogi jak członków rodziny. Badania wykazują, że taki sam procent opiekunów kotów rozmawia ze swoim pupilem[2], a 69% nawet im śpiewa[3]. Czworonożni przyjaciele towarzyszą nam także podczas wyjazdów. 86% opiekunów uznało, że zabranie pupila na wakacje pozwoliło im lepiej je spędzić, a aż 70% zadeklarowało, że woli towarzystwo swojego zwierzęcia niż innych ludzi[4].

Silna więź między opiekunem a kotem, sprawia, że chcemy, aby nasi ulubieńcy byli zdrowi, szczęśliwi i prawidłowo żywieni. Jednak codzienne dostarczanie mruczkom odpowiedniej diety jest nie lada wyzwaniem. Musi ona uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie na składniki odżywcze, ale również zaspokajać ich behawioralne wymagania.

Wymagające podniebienie mruczka – potrzeby żywieniowe

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, co oznacza, że w swojej diecie potrzebuje składników pochodzenia zwierzęcego. To właśnie w nich zawarte są niezbędne dla niego substancje odżywcze, których nie ma w roślinach. Jednak sądzenie, że kot je wyłącznie mięso (mięśnie szkieletowe) jest mylne. Co więcej, pokarm składający się w 100% z mięsa jest niedoborowy i może prowadzić do poważnych zaburzeń. Bardzo wartościowym elementem kociego menu, który dostarcza wielu ważnych substancji, są tzw. surowce pochodzenia zwierzęcego np. wątróbki, żołądki, serca.

Koty mają bardziej złożone potrzeby żywieniowe niż psy. Wymagają np. obecności tauryny, wyższej zawartości argininy, aktywnej formy witaminy A (retinolu) i kwasu arachidonowego. Najlepszym pokarmem dla mruczka są zatem dania opracowane specjalnie dla niego – pełnoporcjowe karmy gotowe. Ich receptury bazują na  międzynarodowych wytycznych Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) oraz wynikach badań znaczących ośrodków np. Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham w Wielkiej Brytanii.

Koty wykazują instynktowną potrzebę zmiany smaku i tekstury jedzenia. Dlatego, karmy gotowe są dostępne w wielu odmianach smakowych i w różnych konsystencjach. Pupil będzie szczęśliwy, jeśli w jego miseczkach znajdą się zarówno pokarmy mokre jak i suche. Dzięki temu, otrzyma wszystko to, czego potrzebuje, a dodatkowo skorzysta z zalet obu formatów karmy. Mokre jedzenie dostarcza więcej płynów i jest mniej kaloryczne. Z kolei karmy suche wspierają higienę jamy ustnej. Koty jako urodzeni drapieżnicy polują często na małe zdobycze. Dlatego ważne jest, aby podawać jedzenie z saszetki na śniadanie i kolację, a suchy pokarm zostawić im wychodząc z domu w ciągu dnia oraz na nocne łowy.

– Jako restaurator i kucharz doskonale zdaję sobie sprawę, że to, co jemy na co dzień ma ogromny wpływ na nasz organizm i samopoczucie. Od lat opiekuję się też kotami – obecnie czterema – i wiem, że zbilansowana i gotowa dieta jest kluczowa dla ich zdrowia. – mówi Mateusz Gessler, opiekun 2 kotów rasy Devon rex – Gacka i Ryśka oraz 2 rasy europejskiej – Kici i Fruzi.

Zachowania żywieniowe kotów – potrzeby behawioralne

Koty jako zwierzęta terytorialne, są bardzo wrażliwe na punkcie swojej „własności”. Dlatego, jeśli w domu mieszka więcej mruczków, każdy z nich musi mieć swoje własne miseczki oraz kuwetę. Naczynie z wodą nie powinno stać zbyt blisko jedzenia (minimum pół metra), a wszystkie miseczki należy ustawić w odpowiednim oddaleniu od kociej toalety.

– Instynkt drapieżnika powoduje, że kot wiedziony głosem natury, spędza czas według określonego schematu (tzw. łańcucha łowieckiego): polowanie-jedzenie-spanie. Taki cykl może powtarzać się do 20 razy na dobę. Oznacza to, że mruczek je często małe i świeże porcje pokarmu. Stąd koty są bardzo wrażliwe na temperaturę jedzenia. Najchętniej wybierają posiłki w temperaturze pokojowej, natomiast najprawdopodobniej odmówią spożycia dania prosto z lodówki. – dodaje Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii i kierownik naukowy ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.


[1] Źródło: Euromonitor International (Global)

[2] Źródło: Paws n Purr Study, UK and Europe

[3] Źródło: https://newsroom.spotify.com/2020-01-15/spotify-has-the-pawfect-playlist-for-you-and-your-pet/

[4] Ź­­ródło: Research Now SSI, 2018

Dodaj komentarz