Pokochaliśmy różne odcienie szarości, wprowadziliśmy do naszych salonów więcej sof bez funkcji spania, które służą do typowego wypoczynku w pozycji siedzącej, polubiliśmy meble na wysokich nóżkach – takie wnioski płyną z najnowszego raportu przygotowanego przez Fabrykę Mebli Gala Collezione. Nasze upodobania w zakresie aranżacji pokoju dziennego zmieniają się z roku na rok, co pokazuje, że stawiamy na różnorodność i jesteśmy coraz bardziej otwarci na najnowsze wnętrzarskie trendy.
Kształt ma duże znaczenie
W polskich mieszkaniach przez wiele lat najważniejszym elementem wyposażenia salonu był narożnik, w klasycznym kształcie litery L. Mebel elegancki, a przy tym niezwykle funkcjonalny ze względu na to, że najczęściej wyposażony jest dodatkowo w funkcję spania oraz pojemnik na pościel. Z tego powodu chętnie po niego sięgaliśmy, chcąc zapewnić przestrzeni wypoczynkowej w salonie także wymiar praktyczny.
W 2018 roku prawie 50% Polaków postawiło na sofę, przełamując dotychczasowy, długoletni trend. Lekkie wizualnie i eleganckie zestawy 3+2+1 podbiły nasze serca, a moda na ten typ zestawów wypoczynkowych znalazła bardzo podatny grunt.
Dwuosobowe i trzyosobowe sofy, łączone w przeróżnych konfiguracjach, znalazły swoje miejsce w naszych domach i mieszkaniach. Obok mniejszych sof dwu i trzysiedziskowych, chętnie kupowane były także sofy o zdecydowanie większych gabarytach, czasem wielosiedziskowe, wzbogacone barkami lub dodatkowymi funkcjami, takimi jak funkcja relaksu. Kategoria „sofa” zawiera bowiem w sobie zarówno meble o bardziej kompaktowej formie, jak i te, które konfigurowane są przez klientów z elementów wybranych systemów modułowych, a które mają zapewnić miejsce do wypoczynku dla większej liczby osób.
Funkcje pozwalające wypoczywać efektywniej
Lubimy o sobie myśleć, że jesteśmy narodem ludzi praktycznych. Widać to także wówczas, gdy kupujemy meble. Wolimy, gdy sofa lub narożnik do salonu może być wykorzystany także do przenocowania naszych gości. W 2018 roku 7 na 10 sof i narożników kupionych przez Polaków było wyposażonych w funkcję spania. To dużo, jednak o 10% mniej niż jeszcze rok wcześniej. Wraz z modą na zestawy 3+2+1, zaczęliśmy coraz chętniej wyposażać nasze mieszkania w meble pozbawione funkcji spania. W 2018 roku aż 56% kupionych sof, to meble na których odpoczywa się w pozycji siedzącej.
Doceniamy także funkcję relaksu, która pozwala na zmianę kąta nachylenia oparcia i podnóżka. Zarówno te rozkładane manualnie (siłą własnych mięśni), jak te sterowane elektrycznie (za pomocą przycisków sterujących i zasilane prądem) cieszą się dużym powodzeniem. 6 na 10 Polaków w 2018 roku wybrało mebel z co najmniej jedną funkcją relaksu. Tak duże zainteresowanie tego typu rozwiązaniami świadczy o tym, że kochamy komfort i lubimy, gdy mebel dopasowuje się do naszych potrzeb.
Mebel do salonu powinien być piękny i wygodny, a przede wszystkim uprzyjemniać popołudniowy i wieczorny wypoczynek. To z tego powodu cenimy różne funkcje meblowe, które sprawiają, że żyje nam się bardziej komfortowo. Bary z pojemnikami i blatami służącymi jako stolik, ruchome zagłówki będące integralną częścią siedziska, mobilne zagłówki, które można przekładać na dowolne oparcie czy wysuwane, sterowane elektrycznie siedzisko – to rozwiązania użytkowe, na które zwracamy dużą uwagę i po które z chęcią sięgamy.
Wysokie nóżki vs masywna, niska bryła
Ostatnie kilkanaście miesięcy to zdecydowany zwrot w kierunku wysokich, smukłych nóżek. Meble osadzone na tego typu nóżkach nabierają wizualnej lekkości. Dodatkowa przestrzeń, która pojawia się pomiędzy bryłą mebla a podłogą sprawia, że podłoga powiększa się optycznie, co ma znaczenie zwłaszcza w salonach o mniejszych rozmiarach. Łatwiej jest też pod takim meblem posprzątać. W 2018 roku trend ten stał się niezwykle popularny. Wysokie nóżki miała co druga sofa i narożnik kupione przez Polaków.
Uwielbiamy szarości… i nie tylko
Wygląda na to, że pokochaliśmy szarość w przeróżnych odcieniach – od popielatego, po grafitowy. W 2018 roku 4 na 10 Polaków wybrało szarą sofę, narożnik lub fotel. Jeśli wybieraliśmy meble obite skórą naturalną, skłanialiśmy się raczej ku tradycyjnej palecie barw. W przypadku mebli w obiciu z tkaniny – pozwalaliśmy sobie na większą kolorystyczną fantazję, sięgając m.in. po kolory promowane przez stylistów i projektantów wnętrz, a także po kolor roku ogłaszany przez Instytut Pantone.
Skóra naturalna to materiał bardzo szlachetny i elegancki. Z tego zapewne powodu, sofy i narożniki w tego typu obiciu wybieraliśmy w kolorach kojarzących się z dostojnością, powagą i klasą.
W eleganckich, klasycznych wnętrzach, doskonale prezentuje się fotel w obiciu ze skóry naturalnej. Idealnie dopełnia aranżację. W opinii Polaków – tego typu mebel najlepiej prezentuje się w klasycznych barwach – od czerni, przez beż, biel, szarości, aż po brązy.
5 na 10 Polaków wybrało sofę lub narożnik w różnych odcieniach szarości. To kolor neutralny, który w doskonałej harmonii może współistnieć z szeroką paletą innych barw. To z tego powodu praktyczni i funkcjonalni Polacy tak bardzo polubili go w swoich domach.
Fotele są dla nas elementem nie tylko funkcjonalnym, ale także dekoracyjnym. Mocny akcent w postaci fotela w żywym, nasyconym kolorze, staje się sposobem na podkreślenie aranżacji i nadanie wnętrzu indywidualnego charakteru.
Leave a Reply