Tryskacze przeciwpożarowe – jak są zbudowane?

urzadzenia przeciwpozarowe

Technik inżynierii sanitarnej z pewnością musi zapoznać się z wieloma elementami, które w późniejszym czasie będą montowane w obiektach wykorzystywanych przez innych ludzi. Między innymi są to tryskacze przeciwpożarowe. Jak są zbudowane i gdzie je można spotkać? Podpowiadamy.

Tryskacze przeciwpożarowe – jaka jest ich budowa?

Tryskacze przeciwpożarowe nie są bardzo skomplikowane pod względem budowy. Pierwszą częścią, która jest montowana w sufit jest gwint. Następnie występuje element konstrukcyjny, a zaraz nad nim tak zwana ampułka z elementem termoczułym. Jest ona zbudowana w postaci szklanego elementu wypełnionego płynem. Kolor znamionuje temperaturę zadziałania tryskacza. Na samym końcu widnieje deflektor, czyli specjalnie profilowany element blachy, który służy do kształtowania parasola wodnego wypływającego z otworu tryskacza. W zależności od jego typu dodatkowo kształtuje rozmiar kropli wody oraz w zależności od orientacji (stojącej lub wiszącej), kieruje strumień wody w odpowiednim kierunku.

Tryskacze dobiera się według kilku norm. Pierwsza, zwana NFPA dobierana jest to podstawowej temperatury zadziałania, czyli 68 stopni Celsjusza. W przypadku przekroczenia temperatury podstropowej powyżej 28 stopni temperaturę tryskacza należy dobierać indywidualnie według specjalnych wytycznych.

Podział tryskaczy ze względu na obszary zastosowania

Zabezpieczenia przeciwpożarowe powinny znajdować się w wielu miejscach, gdzie przyjmowani są klienci, pacjenci czy inni pracownicy. Tu również występuje określony podział tych elementów. Do biur powinno wybierać się tryskacze chromowane, białe, czarne lub całkowicie ukryte pod sufitem. Z kolei w pomieszczeniach o neutralnym środowisku lepiej sprawdzą się tryskacze mosiężne, ze względu na ich poziom wykonania. Budynki o agresywnym środowisku, czyli ze żrącymi substancjami, lepiej postawić na tryskacze ze stali nierdzewnej, pokrytych teflonem, poliestrem lub woskiem. Dzięki temu mamy pewność, że unoszące się substancje nie zniszczą elementów techniki przeciwpożarowej.