Webasto zaprezentowało innowacyjne rozwiązanie dla autonomicznej jazdy

Autonomiczne samochody

Na tegoroczne targi IAA we Frankfurcie Webasto przygotowało światową premierę dla autonomicznych pojazdów. Światowy lider rynku systemów dachowych zaprezentował podczas wiodących europejskich targów mobilności we Frankfurcie Roof Sensor Module, system dachowy ze zintegrowanymi czujnikami oraz powiązanymi systemami grzewczymi i czyszczącymi.

Nowe wyzwania związane z autonomicznymi pojazdami

Przejście z pojazdów klasycznych na autonomiczne stawia przed producentami samochodów nowe wyzwania. Idealne ustawienie czujników ma decydujące znaczenie dla skutecznej obserwacji otoczenia. Funkcjonalność czujników musi być również zapewniona we wszystkich warunkach pogodowych. Jako najwyższy punkt pojazdu, dach samochodu zapewnia optymalne warunki.

Moduł czujników dachowych

Dzięki najszerszej na świecie ofercie dachów panoramicznych i okien dachowych, Webasto ma specjalistyczną wiedzę, umożliwiającą integrację technologii czujników z dachem. W przypadku modułu czujnika dachowego, Webasto wykorzystuje najnowocześniejsze materiały formowalne 3D, takie jak poliwęglan. Umożliwia to bezproblemową integrację komponentów z systemem dachu i ma pozytywny wpływ na aerodynamikę oraz architekturę pojazdu. Aby zapewnić funkcjonalność czujników w każdych warunkach pogodowych i w razie ich zabrudzenia, Webasto oferuje inteligentne zarządzanie termiczne i różne systemy czyszczenia, działające z wykorzystaniem wody i powietrza. Webasto jest również w stanie wdrażać systemy przezroczystych, otwieranych systemów dachowych ze zintegrowanymi czujnikami, zapewniające jednocześnie wysoką sztywność. W przyszłości można również dodać dodatkowe funkcje, jak nastrojowe podświetlenie lub szyby o zmiennej przejrzystości.

Współpraca z pionierem autonomicznej jazdy

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w industrializacji i elektronice, a także w termice, Webasto przejmuje zarządzanie mechatronicznym systemem dachowym i ściśle współpracuje z producentami samochodów i części. Przełomowa jest w szczególności współpraca z Pony.ai, globalnym pionierem autonomicznej mobilności w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i w Chinach.

„Dzięki modułom czujników dachowych wzmacniamy naszą podstawową działalność, zgodnie z naszą dwoistą strategią i aktywnie kształtujemy przyszłość autonomicznej jazdy” – wyjaśnia dr Holger Engelmann, Prezes Zarządu Webasto SE. – „Dzięki strategicznej wymianie z Pony.ai i połączeniu naszych kompetencji, możemy zaoferować naszym klientom niezawodne i skalowalne rozwiązanie” – kontynuuje Engelmann.

James Peng, współzałożyciel i dyrektor generalny Pony.ai dodaje: „Masowa produkcja samoprowadzących się pojazdów nie jest łatwym zadaniem. Wymaga łączenia ze sobą całych ekosystemów motoryzacyjnych i technologicznych. Cieszymy się, że możemy współpracować z Webasto w zakresie innowacji i produkcji modułów czujników dachowych do autonomicznych pojazdów”.

Dodaj komentarz