Wystawa i aukcja biżuterii kolekcjonerskiej

Wystawa i aukcja biżuterii kolekcjonerskiej

Pochodząca z XIX wiecznej Rosji brosza biedermeier, czy kolia, którą wybitny architekt podarował na 18 urodziny swojej córce to tylko niektóre z 87 dzieł sztuki jubilerskiej jakie można oglądać na wystawie „Biżuteria Kolekcjonerska”, a następnie będzie można wylicytować na wiosennej aukcji w DESA Unicum. To najwyższej klasy obiekty z najróżniejszych okresów – od secesji, epoki edwardiańskiej przez art déco, aż do czasów współczesnych. 

Niezwykłym i bardzo charakterystycznym dziełem sztuki jubilerskiej, które zaprezentowane zostanie na wystawie jest pochodząca z XIX-wiecznej Rosji brosza biedermeier. Jej twórcy – Dom Bolin to najstarsza i najdłużej funkcjonująca w rękach jednej rodziny firma wykonująca ekskluzywną biżuterię. Złotnicy marki wyrabiają kunsztowne dzieła sztuki jubilerskiej już ponad dwieście lat. Założyciel firmy Andreas Römpler pełnił prestiżową funkcję jubilera i rzeczoznawcy na carskim dworze, podobnie jak jego następcy. Dom Bolinów tworzył biżuterię dla rodziny carskiej, ale też dla największych rosyjskich rodów. Firmę doceniano nie tylko za jakość użytych kamieni i precyzyjne wykonanie, ale również ze względu na wzornictwo. Prezentowana na marcowej aukcji w DESA Unicum złota brosza jest zdobiona dwubarwnym agatem.

Połączenie złota z ciemnym kamieniem nadaje jej unikatowy i bardzo elegancki charakter.

Jeszcze ciekawsza historia kryje się za prezentowaną na aukcji kolią, którą słynny polski architekt Adolf Szyszko-Bohusz podarował na osiemnaste urodziny swojej córce Sławie. Ten wybitny projektant zasłynął z restauracji Zamku Królewskiego w Warszawie i krakowskiego Wawelu. Cechą charakterystyczną kolii jest precyzyjnie wykonana mikromozaika osadzona w kwiatowych gałązkach. Została ona opracowana z ogromną dbałością o najmniejsze detale. Jest to przykład wyjątkowej klasy rzemiosła, który mógł być wykonany tylko przez mistrza tej techniki. Ciekawostką jest fakt, iż architekt chcąc podkreślić unikatowy charakter prezentu zataił pochodzenie i autora tego wybitnego dzieła biżuteryjnej sztuki.

Innym obiektem wartym uwagi jest bransoleta z 14-karatowego złota z akwamarynem i diamentami, pochodząca z drugiej połowy XX wieku. Akwamaryn nazywany „kamieniem odwagi” stał się niezwykle popularny i pożądany w branży jubilerskiej już na początku XX wieku.  Właśnie wtedy w Marambai w Brazylii odkryto jego największy w historii, 110,5 kilogramowy okaz. Po przeszlifowaniu uzyskano z niego 100 000 karatowych mniejszych kamieni, które zdobiły najcenniejsze dzieła sztuki jubilerskiej. Ten piękny kamień o jasno błękitnym zabarwieniu w wyjątkowy sposób współgra w bransoletce z aż 82 diamentami w różnych szlifach.  Ich nieregularna struktura odbija światło tworząc liczne refleksy. Oprócz bransolety podczas wystawy można będzie zobaczyć m.in pierścionek luksusowej marki Piaget czy broszę z motywem niezapominajek kultowej firmy Van Cleef & Arpels. Wszystkie obiekty zostaną zlicytowane 4 marca.

Wystawa Biżuteria Kolekcjonerska: 17 lutego – 4 marca 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Biżuteria Kolekcjonerska: 4 marca 2020, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje/bizuteria-kolekcjonerska-aguz/

Dodaj komentarz