Zatrzymanie Lelka, niegdyś konkurenta Carringtona

Świadek koronny

Dziennikarze kryminalni, Zuzanna i Patryka Szulcowie w książce ,,Świadek Koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Harde, przedstawiają losy jednej z najbardziej krwawych organizacji przestępczych w naszym kraju, czyli gangu Carringtona, znanego również jako król spirytusu. Książka Zuzanny i Patryka Szulców to nie tylko historia liczonych w setkach milionów złotych brudnych interesów czy kilkudziesięciu niewyjaśnionych morderstw, ale również opowieść o narodzinach polskiej mafii.

Zatrzymanie Lelka

Koniec lat 90. zapamiętamy jako czas rozkwitu i bezkarności polskich organizacji przestępczych, które przez wiele miesięcy gościły na pierwszych stronach gazet. Myli się jednak ten, kto kojarzy polską mafię jedynie z Wołominem i Pruszkowem. Myli się również ten, kto uważa, że kwestia przemytu dotyczy tylko i wyłącznie wschodniej granicy naszego kraju. Tymczasem to na zachodzie, w małym, położonym przy granicy z Niemcami Zgorzelcu rozegrała się jedna z najkrwawszych wojen gangów w historii Polski. Okrzyknięty przez media „wojną zgorzelecką” konflikt gangów, w zaledwie kilkanaście miesięcy pochłonął kilkadziesiąt ludzkich istnień. Wielu z zabójstw do dzisiaj nie wyjaśniono. Większość z nich przypisuje się tak zwanemu gangowi Carringtona, specjalizującego się w przemycie spirytusu, ale nie wzbraniającego się również przed napadami, kradzieżami i zabójstwami na zlecenie. O skali jego działalności świadczy fakt, że w zaledwie rok, jak szacuje się, przemycił z Niemiec do Polski ponad 2 miliony litrów spirytusu, na których skarb państwa stracił blisko 150 milionów złotych. Carrington w obronie interesów nie wahał się zabijać konkurentów, ale przeżył też trzy zamachy na swoje życie.

Dziennikarze kryminalni, Zuzanna i Patryk Szulcowie, w swojej książce rozmawiają z jedną z najważniejszych postaci gangu Carringtona, która dla ratowania życia postanowiła zostać świadkiem koronnym. Do dzisiaj, w obawie przed zemstą dawnych szefów, żyje w ukryciu, pod ochroną policji. ,,Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu” jest opowieścią o korupcji, przemycie, zamachach bombowych i morderstwach, ale także dokładnym i fascynującym portretem psychologicznym wielu polskich gangsterów. To także opowieść o świecie, w jakim się urodzili i jaki ich stworzył. Książka ,,Świadek koronny. Sprzedał Carringtona, króla spirytusu” stanowi jedną z najlepszych „map drogowych” po mniej znanej części polskiego świata przestępczego.

Dziennikarze kryminalni Zuzanna i Patryk Szulcowie są ekspertami w dziedzinie polskiej przestępczości zorganizowanej. Patryk Szulc współpracował między innymi z Dziennikiem Łódzkim, portalem naszemiasto.pl czy Gazetą Wyborczą. Obecnie jest redaktorem magazynu Reporter i twórcą youtubowego kanału „Mafia News”.

Dodaj komentarz