Auto rodzinne – czym się kierować przy jego wyborze?

jaki samochod rodzinny kupic

Auto rodzinne to narzędzie, które może znacznie ułatwić codzienne życie rodzinom lub przeciwnie – nawet je utrudnić, jeśli okaże się nietrafionym wyborem. Odpowiednie przygotowanie oraz ustalenie, jakie oczekiwania stawia się przed samochodem to klucz do znalezienia idealnego pojazdu dla wszystkich najbliższych.

Najważniejsze cechy auta rodzinnego

Auto rodzinne z założenia ma służyć więcej niż jednej osobie – musi być przystosowane do przewozu dużej ilości bagaży i akcesoriów dziecięcych. Oczywiście niezbędnym zaopatrzeniem jest właściwie dobrany do wieku pociechy fotelik. Jednak konstrukcja auta sama w sobie może także wpływać na komfort używania przez wszystkich członków rodziny.

Jednym z kluczowych aspektów, szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, jest bezpieczeństwo. Nie ma mowy o ustępstwach, a każde wbudowane środki ochrony to większe prawdopodobieństwo uniknięcia niebezpiecznych skutków w trakcie wypadku. Warto wziąć pod uwagę obecność i ilość poduszek powietrznych, kurtyn bezpieczeństwa lub sprawdzić dostępne badania i strefy kontrolowanego zgniotu. Dodatkowo można zorientować się, jakie inteligentne systemy zapobiegania wypadkom są proponowane przez producenta. Nie chodzi tylko o takie układy jak ABS, ASR czy ESP, ale rozwiązania rodzaju aktywnych tempomatów, kontrolerów toru jazdy, czujników martwego pola itp.

Kolejny aspekt samochodu rodzinnego to jego dostępność. W pierwszej chwili może się to wydawać nieważne, jednak posiadanie dzieci to zdecydowanie większe wydatki związane z edukacją, wychowaniem, zdrowiem i życiem pociech. Auto rodzinne musi odpowiadać także na potrzeby rodzin o różnym poziomie zarobków i domowego budżetu, dlatego ich ceny nie mogą być wykluczające. Dotyczy to zarówno samej ceny pojazdu, jak i późniejszych kosztów eksploatacji.

Właściwości zewnętrzne – co jest istotne?

Komfort wynika nie tylko z przestronności pojazdu, dużego bagażnika i szerokich foteli. To jeden z aspektów, przez który podróże stają się bardziej znośne i wygodniejsze, zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Samochód to także narzędzie, w którym każdy chce się dobrze czuć. Dlatego przyjemność z jazdy łączy się z wyglądem pojazdu. Dobrym pomysłem jest zainteresowanie się auto detailingiem, który sprawi, że nawet wieloletni samochód wygląda, jakby właśnie wyjechał z salonu.

Kwestia ta rodzi pytanie, ile kosztuje auto detailing? Ceny wahają się zależnie od usługi. Jeśli chodzi o samo mycie detailingowe, zazwyczaj koszt nie przekracza 400 zł, jednak specjalne zabezpieczanie lakieru wraz z czyszczeniem to koszt od 1500 do nawet 20000 zł. Auto detailing można uznać za fanaberię, jednak jest to sposób na pielęgnacje pojazdu, przedłużenie jego żywotności oraz ochronę przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi.

W trakcie wyboru samochodu, wielu rodziców zastawia się nad wyborem odpowiedniego podwozia. Jest to w pełni indywidualna kwestia, która szczególnie zależy od potrzeb właścicieli samochodu. SUV łączy w sobie cechy auta sportowego i możliwości terenówki z wnętrzem przestronnym niczym w vanie. Z kolei kombi to złoty środek pomiędzy komfortem jazdy po mieście a pojemnością pojazdu. Van to rozwiązanie dla tych, którzy szukają dużej pojemności i nie mają zamiaru z niej rezygnować.

Idealny samochód rodzinny – czy to w ogóle możliwe?

Wymagania rodzin względem samochodów z oczywistych względów się różnią – każdemu będzie zależeć na czymś innym. Zazwyczaj w trakcie selekcji ostatecznie zostaje maksymalnie kilka modeli aut, które spełniają kryteria danej rodziny. Wybór może być trudny. Jeśli budżet nie jest ograniczeniem, warto zainwestować w najnowszy samochód z całej stawki. Daje to gwarancję jego dłuższej żywotności i aktualności zastosowanych w nim rozwiązań.

Niekiedy klienci z różnych powodów odmawiają sobie modelu, który podoba im się najbardziej. Jeśli nie jest to problemem, inwestycja w coś, co trafia w gust, jest dobrym rozwiązaniem. Samochód zostaje z rodziną na co najmniej kilka lat, warto więc wybrać coś zarówno atrakcyjnego, jak i o podwyższonym poziomie bezpieczeństwa i możliwości jazdy.

Dodaj komentarz