Charakterystyka blachy dachowej na rąbek stojącej 

dachy

Wybór pokryć dachowych jest niezwykle szeroki. Inwestorzy zwracają uwagę przede wszystkim na to, jakimi cechami wyróżnia się konkretny materiał oraz jaka jest jego cena. Oprócz tego ważnym kryterium jest również estetyka. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się przede wszystkim blachodachówka czy dachówka ceramiczna. Na uwagę zasługuje jednak też blacha dachowa na rąbek stojąca, która od stuleci była kładziona przede wszystkim na budynkach sakralnych i obiektach użyteczności publicznej. Czym się charakteryzuje i co warto wiedzieć na jej temat?

Co to jest blacha na rąbek stojąca?

Blacha na rąbek stojąca to charakterystyczny rodzaj pokrycia dachowego. Warto o nim wiedzieć przede wszystkim, że w odróżnieniu od tradycyjnej blachodachówki nie posiada tłoczeń. W praktyce oznacza to, że jej krawędzie i połączenia zaginają się i tworzą tak zwany rąbek. Wyróżniamy dwie formy tego materiału – zwiniętą rolkę oraz panele. Popularność blachy na rąbek stojącej wynika przede wszystkim z braku konieczności masywnego deskowania.

Dzięki temu montowaniu na więźbie nie towarzyszą utrudnienia, co z kolei przekłada się na szybkość przeprowadzania prac. Zastosowanie materiału jest uniwersalne, ponieważ sprawdzi się zarówno w przypadku prostych dachów, jak i skomplikowanych konstrukcji. Ponadto nie ma przeciwwskazań do stosowania ich w przypadku pionowych powierzchni. Co więcej, blacha na rąbek sprawdzi się też na obróbki blacharskie – na przykład komina.

Jakie są zalety blachy na rąbek stojącej?

Duże zainteresowanie blachą dachową na rąbek stojącą wynika z zalet tego materiału. O to, jakie korzyści wiążą się z takim wyborem, zapytaliśmy specjalistę z hurtowni pokryć dachowej Dachlux w Warszawie, który powiedział nam:

– Blacha na rąbek stojąca nie bez powodu jest cenionym od stuleci materiałem do pokrywania dachów. Jednym z większych walorów dla wielu inwestorów będzie z pewnością atrakcyjna cena. Jednak oprócz tego należy też zwrócić uwagę na funkcjonalność wspomnianej blachy. Takie pokrycie jest bowiem niezwykle szczelne. Ponadto sprawdzi się na dachach o małym spadku, na których nie ma możliwości montażu gontów bitumicznych.

Oprócz omówionych przez naszego rozmówce czynników przemawiających za montażem blachy na rąbek stojącej dobrze też zwrócić uwagę na jej wygląd. Materiał wyróżnia się elegancją i estetyką, a do tego jest nowoczesny. W zależności od potrzeb i upodobań inwestorzy mogą zdecydować się na duże i szerokie pasy blachy albo niewielkie panele. Poza tym elementy są dostępne w wielu odcieniach, dzięki czemu łatwo dopasować je do elewacji.