Jak chronić się przed upałem i słońcem podczas pobytu na plaży?

wakacje

Plażowanie to dla większości z nas ulubiony sposób spędzania wolnego czasu. Pozwala ono na pełen relaks, szczególnie jeśli towarzyszy mu kojący szum fal. Aby było jednak w pełni bezpieczne, musimy zabezpieczyć się przed przegrzaniem i promieniami słonecznymi. Dowiedz się, jak chronić się przed upałem i słońcem podczas pobytu na plaży.

Największe zalety plażowania

Plażowanie nie tylko zapewnia nam relaks, ale ma także liczne walory zdrowotne, szczególnie jeśli zdecydujemy się na pobyt nad morzem.

Zdrowotne walory przebywania nad Bałtykiem wynikają z faktu, że w nadmorskim powietrzu znajduje się zdecydowanie więcej jodu niż na innych terenach, a ten z kolei ma dobroczynny wpływ na zdrowie, co potwierdza przedstawiciel trzygwiazdkowego hotelu Amber z Gdańska. Przyjazd nad morze z innych regionów wiąże się ze zmianą klimatu, co stanowi bodziec dla organizmu. Jako że musi się on przystosować się do nowych warunków, skutkuje to nie tylko większą energią, ale także wpływa na poprawę funkcjonowania całego organizmu, w szczególności zaś układu odpornościowego.

Oprócz tego plażowanie w słoneczne dni pozwala dostarczyć organizmowi sporą dawkę witaminy D, która ma doskonały wpływ na układ kostny. Ponadto może ona zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy. Na ogół mamy jej w organizmie stanowczo za mało, a już 15 minut na słońcu pozwala ją uzupełnić. Ponadto jeśli zdecydujemy się także na pływanie, zadbamy o kondycję i wzmocnimy mięśnie. Nie ulega więc wątpliwości, że pobyt na plaży ma mnóstwo zalet. Trzeba jednak uważać w upalne i słoneczne dni, aby nie przyniósł on więcej szkody niż pożytku.

Opalaj się z głową

Opalaj się z głową – ochronioną odpowiednim nakryciem. Nakrycie głowy znacznie ograniczy ryzyko przegrzania, które może skutkować groźnym udarem słonecznym. Zastosowanie odpowiednich tkanin pozwoli utrzymać optymalną temperaturę, co wpłynie nie tylko na komfort, ale i na bezpieczeństwo. Ponadto nakrycie głowy będzie miało także korzystny wpływ na nasze włosy, które pod wpływem słońca mogą ulec przesuszeniu i znacznemu osłabieniu. Dobrym wyborem jest też spędzania czasu pod parasolem lub w zacienionym miejscu. Całodzienne leżenie plackiem na słońcu z pewnością nie będzie nam służyć. Lepiej korzystać z promieni słonecznych podczas krótkich przechadzek, oglądania atrakcji w okolicy lub w czasie morskich kąpieli. Będzie to wystarczający czas, aby nasycić organizm witaminą D, bez ryzyka udaru słonecznego lub niekorzystnego wpływu słońca na skórę.

Jasne jak słońce

Bardzo ważną kwestią podczas pobytu na słońcu jest stosowanie kremów z filtrem, co powinno być jasna jak słońce. Niewłaściwe zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV przyczynia się nie tylko do jej szybszego starzenia, ale może także powodować zmiany skórne, niekiedy bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy całkowicie unikać słońca, ze względu na wspomnianą wcześniej witaminę D. Trzeba po prostu korzystać z niego z umiarem. Najlepiej w pełnym słońcu nie przebywać dłużej niż 20 minut. Warto także unikać promieniowania pomiędzy 10 a 15, ponieważ jego intensywność jest wtedy największa. Obowiązkowo należy także stosować kremy z filtrem, które zapewnią ochronę zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB. Najlepiej postawić także na wysoki filtr. Trzeba pamiętać o tym, że nawet najlepszy krem nie ochroni nas przez cały dzień. Z tego powodu warto smarować się nim co kilka godzin.

Pobyt na plaży w upalny dzień może być naprawdę przyjemny i bezpieczny, jeśli tylko zadbamy o właściwą ochroną. Najważniejsze jest, aby zachować umiar, a wtedy skorzystamy ze wszystkich walorów plażowania w słońcu.