Czy wiesz, jak zadbać o dobre samopoczucie małego dziecka?

Czy wiesz, jak zadbać o dobre samopoczucie małego dziecka?

Radosny maluch to szczęście całej rodziny. Szczęśliwe dzieciństwo to wyjątkowy czas, dlatego rodzice robią wiele, aby właśnie takie było. Spędzanie czasu razem, wspólna zabawa z dzieckiem, czułości i przytulanie są czymś bezcennym, a każdy uśmiech maluszka wynagradza wszelkie wyzwania, z którymi rodzice muszą się mierzyć. Ale to nie wszystko! W pierwszych latach życia młody organizm bardzo dynamicznie się rozwija, a rodzice mogą wspierać ten proces na wiele sposobów, m.in. poprzez odpowiednią dietę, która wpływa na prawidłowe funkcjonowanie małego brzuszka. Dobrze odżywiony brzuszek wpływa z kolei na nastrój dziecka. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby maluch miał dobre samopoczucie i harmonijnie się rozwijał.

Dla uśmiechu malucha

Istnieje wiele aspektów, które mają kluczowy wpływ na nastrój maluszka. Od momentu przyjścia niemowlęcia na świat rodzice z całych sił starają się zaspokajać jego podstawowe potrzeby. Robią to poprzez prawidłowe żywienie dziecka, zapewnienie mu spokojnego snu czy codzienną pielęgnację. Te z pozoru drobne czynności powodują, że dziecko czuje się bezpiecznie i jest przy tym radosne oraz spokojne. Jak pokazują wyniki badania, szczęście dziecka jest jedną z najważniejszych wartości dla współczesnych rodziców[1], a przed nim znajdują się tylko zdrowie i prawidłowy rozwój, szczęście całej rodziny oraz miłość. Według respondentów szczęśliwe dzieciństwo tworzy się każdego dnia poprzez czułość i bliskość między mamą, tatą a dzieckiem. Dlatego 82% rodziców deklaruje, że przytula malucha, 80% bawi się z nim i mówi, że go kocha, 78% okazuje mu czułość, 75% zabiera dziecko na spacery, a 72% – rozmawia z nim[2].

Bo radość zaczyna się też w brzuszku!

Oprócz więzi między maluchem a rodzicami także sposób żywienia w dużym stopniu wpływa na rozwój emocjonalny i fizyczny młodego organizmu, w tym jego układu pokarmowego. Od pracy brzuszka zależy także humor maluszka, dlatego tak istotna jest dieta dopasowana do szczególnych potrzeb żywieniowych dziecka. Bez wątpienia najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko mamy. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dziecko powinno być karmione wyłącznie pokarmem kobiety do ukończenia 6. miesiąca życia, a karmienie piersią powinno być kontynuowane nawet do ok. 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety.

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy mama z uzasadnionych powodów nie może karmić dziecka własnym pokarmem. Wtedy wspólnie z lekarzem powinna wybrać mleko modyfikowane dopasowane do potrzeb niemowlęcia. Bebiko 2 – jako ekspert od szczęśliwych brzuszków – chce wspierać rodziców i wspólnie z nimi dbać o szczęście dziecka, zaczynając od troski o jego brzuszek. Z myślą o maluchach, które z uzasadnionych powodów nie są karmione mlekiem mamy, powstała udoskonalona formuła Bebiko 2 NUTRIflor Expert dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia. To kompletna kompozycja[3] składników odżywczych, która została wzbogacona o kwas tłuszczowy DHA[4], ważny dla rozwoju mózgu i wzroku [5], aby jeszcze lepiej wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto to mleko następne zawiera[6] również m.in.:

  • kompozycję witamin i składników mineralnych, takich jak: wapń i witamina D, niezbędnych do prawidłowego rozwoju kości i zębów, żelazo i jod, wspierające prawidłowy rozwój poznawczy;
  • kwas ALA (omega 3), niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanek nerwowych;
  • kwas DHA (omega 3), który wspiera prawidłowy rozwój mózgu i wzroku[7];
  • unikalną kompozycję błonnika GOS/FOS.

Z myślą o dobrym samopoczuciu dziecka

Od pierwszych dni życia warto przyzwyczajać niemowlę do rytuałów – powtarzalnych czynności tworzących dziecięcy „rozkład dnia”. Poczucie bezpieczeństwa oraz dobre samopoczucie zapewnią mu m.in.:

  • sen o stałej porze;
  • karmienie w miłej i spokojnej atmosferze;
  • wspólnie spędzany czas przy zabawie i spacerach na dworze.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.


[1] Jak polscy rodzice (Millenialsi) definiują szczęśliwe dzieciństwo? Badanie przeprowadzone przez agencję badawczą IQS na zlecenie marki Bebiko 2 w lipcu 2019 roku. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na grupie 523 rodziców dzieci w wieku 0-3 lata.

[2] Tamże.

[3] Zgodnie z przepisami prawa.

[4] Zgodnie z przepisami prawa.

[5] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

[6] Zgodnie z wymaganiami prawa Bebiko 2 NUTRIflor Expert zawiera wapń, witaminę D, żelazo,  jod, DHA i ALA.

[7] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Dodaj komentarz