Dlaczego warto i jak zostać barberem? Garść pożytecznych refleksji

Dlaczego warto i jak zostać barberem? Garść pożytecznych refleksji - otopr.pl

W ostatnich latach pejzaże polskich miast ulegają bezdyskusyjnej metamorfozie. Polska coraz mocniej odzwierciedla wzory zachodnie, dysponując coraz bardziej zróżnicowanym sektorem usługowym. Ta sytuacja znajduje także swój wydźwięk w branży fryzjerskiej. W imponującym tempie rośnie bowiem popularność salonów dedykowanych płci brzydkiej. Rynkowego zapotrzebowania nie są w stanie zaspokoić już istniejące barber shopy. Taka sytuacja sprawia, że coraz więcej osób rozważa ścieżkę zawodową barbera. Kim jednak on właściwie jest? Jak zostać barberem? Dlaczego warto zdecydować się na ten zawód i jak zweryfikować predyspozycje? Te pytania stały się inspiracją do napisania naszego artykułu.

Kim jest barber?

Trudno dokładnie uściślić definicję tego zawodu. Powszechnie przyjęte utożsamianie tej funkcji z golibrodą lub fryzjerem męskim nie wyczerpuje wymagań ani potencjału tkwiącego w tej profesji. Słowem, które egzystuje w Polszczyźnie i które najtrafniej oddaje charakterystykę działań barbera, jest cyrulik. To właśnie te osoby w zamierzchłej przeszłości zajmowały się nie tylko strzyżeniem głowy, ale także goleniem i pielęgnacją męskiego zarostu. Jak widać, dobry barber musi łączyć w sobie cechy zarówno konwencjonalnego rzemieślnika, jak i kreatywnego oświeconego artysty, który będzie na przykład wiedział, jaki balsam do pielęgnacji brody zastosować u klienta.

Zobacz także: https://easyweb.pl/jak-zostac-barberem-ile-trwa-ten-proces/

Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły barber?

Na szczęście zawód barbera nie jest reglamentowany przez państwo. Profesja jest na tyle nowa, że osoby debiutujące w branży nie muszą przejmować się konkurencją. Jak jednak sprawdzić predyspozycje? Przyszły barber powinien przede wszystkim przejawiać zainteresowanie pielęgnacja ciała, zwłaszcza obszaru twarzy i body. Ponadto, dobrze by było, gdyby miał przynajmniej minimalne wyczucie manualne – na przykład lubił bawić się nożyczkami w wolnych chwilach. Z uwagi na specyficzną atmosferę, jaka panuje w barber shopach, przyszły cyrulik powinien doskonale rozumieć kulturę męskości i nie nie stronić od atrybutów, które ją sygnalizują, jak na przykład cygaro tudzież butelka whiskey.

Jak zostać barberem w trakcie profesjonalnego szkolenia?

Brak wyrazistego talentu nie powinien być jednak przeszkodą, zwłaszcza w sytuacji, kiedy zdecydujemy się zainwestować w profesjonalny kurs. Podczas powadzonych przez fachowców zajęć kandydat do zawodu ma okazję nie tylko na powierzchowne zgłębienie filozofii branży oraz odkrycie podstawowych technik. Dzięki obfitej ilości godzin dydaktycznych (osiem godzin w ciągu dnia), zyskuje on sposobność do przećwiczenia i utrwalenia prezentowanych technik. Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się nie tylko na modelach, ale również na prawdziwych ludziach. Wykonywane pod okiem kompetentnego mentora zadania są ewidentnym preludium do wypracowania własnego kunsztu i oryginalnego stylu. Oczywiście nauka barberingu wymaga od adepta dużego zaangażowania, a nawet pewnej dozy inteligencji emocjonalnej. Notabene warto też trochę poćwiczyć w wolnych chwilach na główce fryzjerskiej takie czynności jak, chociażby czesanie warkoczy tudzież wykonywanie sekcji i separacji. Takie uzupełnienie służy poprawie elastyczności i koordynacji nadgarstków i dłoni, co znacząco ułatwia przyszłą pracę.

Dla osób, którym rozważanie, jak zostać barberem, komplikują kwestie finansowe, mamy dobrą wiadomość. Kursy zawodowe barberingu mogą być dofinansowane między innymi ze środków urzędu pracy (zobacz więcej: https://szkolabarberska.pl/finansowanie/).