Jak wybrać klimatyzator do biura?

Klimatyzator do biura

Długie godziny za biurkiem – pracownicy nie mają lekko, zwłaszcza, kiedy towarzyszy temu upalna pogoda. Skupienie się w takich warunkach często bywa niemal karkołomnym wyczynem. Tu z pomocą przychodzi jednak klimatyzacja. Jej montaż może okazać się prawdziwym zbawieniem. Jak więc wybrać odpowiedni model? Które czynniki warto wziąć pod uwagę wprowadzając klimatyzator do przestrzeni biurowej?

Klimatyzator do biura – kilka słów o przepisach

W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych (§ 32). – takie zarządzenie czytamy w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki socjalnej dotyczącym przepisów ogólnych związanych zarówno z higieną, jak i bezpieczeństwem pracy. To rozporządzenie nie mówi jasno, w jaki sposób takie powietrze powinno być rozprowadzane, więc pracodawca w żaden sposób nie musi zapewnić pracownikom montażu klimatyzacji. Jest to jego dobra wola, bo równie dobrze może po prostu poprosić o uchylenie okna, albo też kupić wiatrak. Jeśli jednak postanowi kupić klimatyzator, to czym właściwie powinien się on kierować?

Zobacz także: https://openzone.pl/jak-wybrac-klimatyzator-do-mieszkania/

Klimatyzacja w biurze krok po kroku

Na początku należy zwrócić uwagę na parametry urządzeń. Trzeba koniecznie dopasować je zarówno do wielkości pomieszczenia, które będziemy chcieli schłodzić, jak i jego typu. W pomieszczeniach typu open space idealny będzie klimatyzator wykazujący większą moc. Nie ma w nim zamykanych drzwi. Świetnie sprawdzi się także w pokojach, które znajdują się od strony południowej. Takie są mocno w ciągu dnia nasłonecznione, więc schłodzenie ich jest wręcz wskazane. Ciężko jest się skupić w momencie, kiedy temperatura na to zwyczajnie nie pozwala. W niewielkich biurach z powodzeniem można natomiast postawić na klimatyzator o mniejszej mocy.

Nie bez znaczenia pozostaje także typ danego urządzenia. W praktyce mowa o tym, że w biurze bardzo dobrze sprawdzą się zarówno klimatyzatory sufitowe oraz ścienne. Dlaczego? Dlatego, że umożliwiają one regulowanie nawiewu z góry. Strumień powietrza jest więc prowadzony po całej powierzchni pomieszczenia w jakim jest zamontowany. To także rozwiązanie bardzo praktyczne. Po pierwsze, jest nieinwazyjny, ponieważ zamontowany na górze, a po drugie bezpieczny. Nie ma ryzyka, że ktoś go potrąci, albo też niechcący zaleje na przykład kawą. Oprócz tego zwracajmy uwagę na wygląd, na ergonomię, możliwość regulowania temperatury czy też głośność pracy.

One thought on “Jak wybrać klimatyzator do biura?

Dodaj komentarz