Osuszacz adsorpcyjny to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zredukowanie poziomu wilgoci w sprężonym powietrzu. Wilgoć pojawia się w każdym systemie sprężonego powietrza, może powodować zaburzenia pracy tego systemu i jest zjawiskiem niepożądanym. W jaki sposób należy wybrać osuszacz adsorpcyjny, aby zapewniał funkcjonalną pracę?
Jakie są rodzaje osuszaczy adsorpcyjnych i który wybrać?
Osuszacze adsorpcyjne występują w dwóch podstawowych rodzajach: zimno-regenerowane oraz gorąco-regenerowane.
Oba wykonania sprawdzają się tam, gdzie stawiane są wysokie wymagania jakościowe, czyli gdzie konieczne jest osiąganie niskich wartości ciśnieniowego punktu. Poszukując właściwego urządzenia, należy przede wszystkim zastanowić się, w jakich warunkach będzie ono pracowało i przy jakich wymaganych parametrach.
Osuszacz adsorpcyjny powinien więc posiadać odpowiedni przepływ (wydajność) dobrany do wydajności sprężarek i ciśnienia pracy instalacji sprężonego powietrza. Ze względu na swą specyfikę, jak i koszt inwestycji, osuszacze zimno-regenerowane zwykle znajdują zastosowanie w przypadku instalacji sprężonego powietrza o małych i średnich przepływach sprężonego powietrza, a te gorąco-regenerowane w przypadku średnich i dużych przepływów sprężonego powietrza.
Czym się wyróżnia osuszacz adsorpcyjny regenerowany na zimno?
Osuszacze adsorpcyjne zimno-regenerowane charakteryzują się prostotą swej budowy i niskim kosztem inwestycyjnym. Wypełnione są sorbentem posiadającym właściwości pochłaniania (adsorpcji) wilgoci z przepływającego przez nie sprężonego powietrza. Złoże osuszacza regenerowane jest upustem sprężonego, osuszonego powietrza. Osuszacze wyposażone są w układy sterowania kontrolujące proces osuszania sprężonego powietrza. Tego typu elementy oferuje m.in. producent systemów uzdatniania sprężonego powietrza BEKO TECHNOLOGIES, który dba o zadowolenie swoich Klientów.
Czym się wyróżnia osuszacz adsorpcyjny regenerowany na gorąco?
Osuszacze adsorpcyjne gorąco-regenerowane są bardziej zaawansowanym rozwiązaniem niż osuszacze regenerowane na zimno i dedykowane dla średnich oraz dużych przepływów sprężonego powietrza od 600 do 100.000 m3/h, czasami nawet i większych. Wyposażone są w zaawansowane systemy sterowania pozwalające optymalizować koszty osuszania sprężonego powietrza. Również one wypełnione są sorbentem osuszającym, zwykle jednak innym niż te w osuszaczach regenerowanych na zimno. Regeneracja złoża odbywa się z wykorzystaniem gorącego powietrza podgrzanego przez grzałkę i wtłaczanego z wykorzystaniem dmuchawy. Są odpowiednie dla wymagających warunków instalacji pracujących w obszarach tropikalnych, środowiskach korozyjnych lub zimnych regionach. To optymalne produkty dla zapewnienia maksymalnej efektywności energetycznej i różnorodności technologicznej zastosowanych urządzeń.
Leave a Reply