Jaki kąt nachylenia powinien mieć dach spadzisty?

dachy

Choć obecnie coraz modniejsze stają się dachy płaskie, modele spadziste są wciąż najczęściej spotykaną formą zadaszenia w przypadku domów mieszkalnych o niedużej powierzchni. Nie bez powodu! Konstrukcja ta ma wiele zalet – nie zalega na niej nadmierna ilość wody, a do tego może utrzymywać naprawdę duże obciążenia. W poniższym artykule odpowiadamy więc na pytanie, jaki kąt nachylenia powinien mieć dach spadzisty!

Dach spadzisty a jego kąt nachylenia

Dach spadzisty może mieć różny kształt, który zależy m.in. od chęci zagospodarowania poddasza. Wówczas miejsca pod dachem musi być więcej, by można było bez przeszkód zaadaptować tę przestrzeń na dodatkowy pokój i swobodnie się po niej poruszać. Taki rodzaj konstrukcji można podzielić na kilka typów, np. kopertowy, dwu- lub czterospadowy oraz mansardowy.

O dachu stromym można już mówić w przypadku, gdy kąt nachylenia jest większy niż 12 stopni. W budownictwie domów jednorodzinnych najczęściej są jednak spotykane dachy o kącie nachylenia znajdującym się w granicy 30-45 stopni. Dekarze dostosowują jego dokładną wartość do rodzaju wzniesienia oraz wielu innych czynników.

Kiedy warto wybierać dachy ze spadzistym dachem?

Na wybór konstrukcji dachowej duży wpływ ma między innymi klimat, w jakim dom ma zostać zbudowany. Dach spadzisty sprawdzi się w szczególności w terenach górskich, gdzie może być narażony na silny wiatr, a także obfite opady śniegu czy deszczu. Duży kąt nachylenia umożliwia łatwiejsze zsuwanie gromadzącego się śniegu i wody, dzięki czemu nie zalegają one na jego powierzchni i nie trzeba usuwać ich stamtąd ręcznie.

W przeciwnym razie tak duże obciążenie mogłoby stopniowo osłabiać konstrukcję, a nadmierna wilgoć mogłaby niszczyć zarówno wierzchnią warstwę dachu, jak i jego izolację. Ponadto na stromych dachach w znacznie mniejszym stopniu zbierają się różnego rodzaju zabrudzenia, dzięki czemu nie trzeba ich tak często czyścić.

Zalety dachów spadzistych

Jeśli chcesz, by Twój dach był solidnie wykonany, zapewniał odpowiednie odprowadzanie wody i chronił przed wszelkimi warunkami atmosferycznymi, korzystaj z usług doświadczonych firm dekarskich, takich jak Solidny Dekarz. Wówczas dach spadzisty będzie nie tylko trwały, ale wyróżni się też swoimi pozostałymi zaletami, spośród których warto wymienić:

  • łatwą możliwość zaadaptowania poddasza,
  • estetyczny wygląd,
  • dużą nośność więźby.

Co więcej, dachy o większym kącie nachylenia pozwalają na dużą swobodę aranżacyjną oraz tworzenie nawet bardzo skomplikowanych czy nieregularnych konstrukcji. Dzięki temu z łatwością dobierzesz je do swojego budynku oraz indywidualnych preferencji.

Posted in Dom

Dodaj komentarz