Sukcesywnie poprawiająca się sytuacja Polskiej gospodarki, wzrost płacy minimalnej, wzrost świadczeń socjalnych i spadające bezrobocie przyczyniają się do poprawy sytuacji na rynku pracy. Wszytko to wpływa na coraz mniejszą liczbę osób decydujących się na wyjazd do pracy zagranicę. W ciągu ostatniego roku liczba osób deklarujących chęć wyjazdu zagranicę w celach zarobkowych spadła do poziomu 8,6%, co jest najniższym wynikiem od lat.
Praca w Niemczech
Z powodu spadku liczby Polaków chcących pracować poza granicami kraju, problemy przeżywa między innymi niemiecka gospodarka. Ogromny problem ze znalezieniem osób pomagających w gospodarstwie mają rolnicy. Przedstawiciele spółdzielni warzywno-owocowych uskarżają się na brak polskich pracowników sezonowych. Tak stan rzeczy w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi sprawia, że pod dużym znakiem zapytania swego czasu stanęły zbiory szparagów.
Niemcy to nadal najatrakcyjniejszy kierunek emigracji zarobkowej Polaków, jest to kraj sąsiadujący, bariera językowa też nie jest tak duża jak w przypadku np. Francji. Niemal 1/4 osób deklarujących wyjazd do pracy zagranicą rozważa pracę właśnie u naszego zachodniego sąsiada. Niemcy są również jednym z niewielu krajów, który zapewnia pracownikom minimalne wynagrodzenie, w zależności od branży i przynależnej jej taryfy płacowej. Obecnie wynosi ono 9,19 €, a od początku przyszłego roku wzrośnie do 9,35€. Co ważne, ta stawka dotyczy zarówno Niemców, jak i pracowników zagranicznych. W naszym kraju nie tylko nie ma takich regulacji, ale też bardzo często obowiązują nierówne stawki, wyższa dla polskich pracowników i niższa dla tych z Ukrainy. To pokazuje, jak daleko polskim pracodawcom do zachodnich standardów.
W ostatnim czasie o wiele mniej osób rozważa wyjazd do Wielkiej Brytanii, zajmuje ona dopiero 5 miejsce. Wyspy Brytyjskie stały się miej atrakcyjnym kierunkiem głównie z obawy przed Brexitem i nie do końca jasną sytuacją pracowników z państw UE.
Pewną szansą na poprawę sytuacji niemieckiej gospodarki, której już teraz brakuje 1,5 miliona osób do pracy, są pracownicy ze Wschodu Europy, w tym głównie z Ukrainy. Warto podkreślić, że niemiecki rząd robi bardzo wiele, żeby zachęcić pracowników z zagranicy do przyjazdu i pracy w ich kraju. Od 2020 roku zostanie zniesiony obowiązujący obecnie test pracy i wymóg znajomości języka niemieckiego.
Na pewno część Ukraińców, również tych pracujących w Polsce zdecyduje się na wyjazd dalej na zachód. Moim zdaniem będą to gównie osoby młode, znające język przynajmniej w stopniu podstawowym i niemające zobowiązań. Pracownicy sezonowi czy zatrudnieni do pracy przy produkcji- czyli pracownicy, których niemieckiej gospodarce bardzo brakuje, według mnie nie zdecydują się na zmianę miejsca pracy i zostaną w Polsce, która jest dla nich wiele bardziej przystępna pod względem językowym i kulturowym.
Leave a Reply