Młodzież przestaje uprawiać sport

sport top

Poziom aktywności fizycznej wśród nastolatków i dorosłych jest wyjątkowo niski. Ponad połowa Polaków powyżej 10 roku życia nie ćwiczy i statystyki te uwzględniają nawet obecność na obowiązkowych zajęciach wychowania fizycznego. Wśród osób unikających zajęć WF szczególnie wyróżniają się kobiety, które zgłaszają zwolnienia lekarskie nawet z błahego powodu.

Dlaczego tak mało nastolatków ćwiczy?

Przykro o tym mówić, ale większość nastolatków nie ćwiczy, gdyż czerpią taki wzorzec zachowania od swoich rodziców. Co ma zachęcić młodego człowieka do wylewania z siebie siódmych potów, jeśli rodzice większość czasu spędzają przed telewizorem. Brak nawyku uprawiania sportu w młodości przekłada się na niską aktywność w dorosłym wieku. I koło się zamyka.

Większość dorosłych stosuje cały szereg wymówek, które mają ich usprawiedliwić przed innymi. Główna z nich to „nie mam czasu”. Niestety, większość takich osób nie widzi, jak wiele godzin marnuje oglądając telewizję, oglądając meczyki online i robiąc inne bezproduktywne i niewymagające wysiłku fizycznego rzeczy. Wystarczyłoby tylko dobrze zorganizować sobie czas i nagle czasu starczyłoby na wszystko.

Nie można jednak zwalać iny tylko na dorosłych. Sama mentalność i moda jeszcze do niedawna była równie dużą przeszkodą. Młodzież nie chciała uprawiać sportu, gdyż nie było to popularne. Dojeżdżanie do szkoły na rowerze kojarzyło się z biedą i obciachem i dlatego też nikt tego nie robił, gdyż oznaczało to towarzyską kompromitację. Na szczęście zaczyna się to powoli zmieniać, a i sami nastolatkowie zaczęli uznawać, że wysiłek fizyczny to nie wstyd.

Wpływ wysiłku fizycznego na zdrowie

Mówią, że sport to zdrowie. Można się z tym zgodzić, o ile wypowiedź ta nie dotyczy profesjonalnego uprawia sportu. Regularne ćwiczenia pozwolą nam zapobiec wielu ciężkim chorobom, a także zwiększy naszą ogólną odporność organizmu. Nie warto więc patrzeć się na innych, tylko samemu zastanowić nad zaletami uprawiania sportu. Jest ich więcej niż nam się wydaje. Pora wyłączyć komputer i wyjść na zewnątrz. Nie pożałujecie.

Dodaj komentarz