Na czym polega wyważanie kół?

motoryzacja

Koła to jedyny element samochodu, który ma bezpośrednio kontakt z nawierzchnią drogi. Właśnie z tego powodu odgrywają one kluczowy wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Na sprawność kół wpływa nie tylko odpowiednie ogumienie, ale również ich prawidłowe wyważenie – zaniedbania w tej kwestii mogą skutkować nie tylko większym zagrożeniem na drodze, ale również poważnymi wydatkami.

Jak wyważa się koła?

Wyważanie kół to procedura, której celem jest wyrównanie całkowitej masy koła wokół jego osi. Efekt osiąga się poprzez przymocowanie do felgi koła niewielkich ciężarków o masie liczonej w gramach, które w danym miejscu dociążają koło. Skąd wiadomo, w którym punkcie należy je założyć na koło? Żeby to sprawdzić, należy użyć profesjonalnego sprzętu nazywanego wyważarką. Po zamocowaniu w wyważarce koło wprowadzane jest w ruch obrotowy – na podstawie rodzaju drgań, w jakie wpada obracające się koło, maszyn określa punkt mocowania obciążenia oraz jego wartość.

Usługi z zakresu wyważania koła znajdziemy w ofercie serwisu Silesia Cars Center.

Dlaczego należy wyważać koła?

Odpowiedni rozkład masy koła na jego osi ma ogromne znaczenie dla jakości prowadzenia samochodu – wpływa na bezpieczeństwo, a także komfort jazdy. Jeśli koła jest niewyważone kierowca, a także kierowcy odczują to pod postacią nieprzyjemnych wibracji, szczególnie przy większych prędkościach. Dużo poważniejszych zagrożeniem jest jednak fakt, że wspomniane wibracje powodują nadmierne obciążenie pozostałych elementów zawieszenia, prowadząc do ich przyspieszonego zużycia i usterek. Ponadto niewyważenie koła powoduje pojawianie się problemów podczas wykonywania manewrów, np. zarzucanie tyłu samochodu podczas pokonywania zakrętów – stwarza to ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko kierowcy i jego pasażerów, ale również pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Po czym poznać objawy niewyważenia kół?

O niewyważeniu kół mogą świadczyć drgania kierownicy oraz całego nadwozia podczas jazdy. Bardzo charakterystycznym objawem jest wspomniane zarzucanie tylnej części samochodu na zakrętach. Do tego dochodzą również charakterystyczne, nietypowe szumy podczas jazdy, szczególnie dobrze słyszalne przy wysokich prędkościach. Objawy te występują najczęściej jako efekt nadmiernego wyeksploatowania kół – podczas jazdy koła narażone są na czynniki, które prowadzą do utraty równowagi wyważenia. Może do tego dojść również w wyniku nieprawidłowego ustawienia geometrii zawieszenia lub też niedoskonałości opon.

Jak często wyważać koła?

Wyważanie kół to rutynowa czynność, którą należy wykonać przy każdej zmianie ogumienia – w tym również sezonowej. Warto profilaktycznie wyważać koła po każdych przejechanych 5000 metrów, a także w sytuacji wystąpienia wymienionych wyżej objawów.