Okna energooszczędne – czym się charakteryzują?

okna

Okna energooszczędne są zaprojektowane w taki sposób, aby w maksymalnym stopniu ograniczyć straty energii cieplnej z domu lub mieszkania. Przy ich zakupie należy zwracać uwagę na współczynnik „U”, który pozwala w sposób precyzyjny porównać rozwiązania od różnych producentów. Czym więc dokładnie charakteryzują się takie okna? Podpowiadamy.

Czym wyróżniają się okna energooszczędne?

Okna w Płocku, które cechują się wysoką energooszczędnością wyróżniają się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Zazwyczaj najlepsze modele charakteryzują się wartościami nie większymi niż 1 W na metr kwadratowy. Należy przy tym pamiętać, że wysoka izolacyjność termiczna jest narzucona przez wymogi budowlane. Tym samym wszystkie dostępne na rynku okna muszą spełniać określone, minimalne normy pod tym względem.

Wiele lat temu można było zakupić okna z jedną szybą. Dzisiaj powoli standardem stają się te z pakietem trzyszybowym. Takie rozwiązanie jest idealne zwłaszcza do domów energooszczędnych. Każda z szyb w pewnym stopniu obniża utratę ciepła z budynku. Aby jeszcze bardziej ograniczyć jego utratę, stosuje się specjalne, przezroczyste powłoki nisko emisyjne. Dzięki nim możliwe są jeszcze większe oszczędności na ogrzewaniu.

Na co zwrócić uwagę wybierając okna energooszczędne?

Podobnie jak przy zakupie drzwi antywłamaniowe w Płocku, należy zwrócić uwagę na współczynnik „U”. Dzięki niemu możliwe jest efektywne porównanie różnych modeli okien. Aby jeszcze dokładniej określić to, czy warto zainwestować w dany produkt, najlepiej sprawdzić także parametr „Uw”. Jest on współczynnikiem określającym poziom przenikania ciepła dla całej powierzchni okna. Im niższa jest ta wartość, tym większa energooszczędność danego okna.

Kolejną kwestią jest powierzchnia szyb. Wysokiej klasy, energooszczędne okno musi mieć dobre właściwości przepuszczalności energii słonecznej. Im wyższa jest ta wartość, tym więcej ciepła dostaje się do wnętrza domu. Jest to najbardziej istotne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Posted in Dom

Dodaj komentarz