Pierwsza w dziejach ilustrowana historia sztuki

Ilustrowana historia sztuki

Można powiedzieć, że to pierwsza w dziejach ilustrowana historia sztuki. Publikacja „Estampe de Crozat” z XVIII wieku zawierała ilustracje przedstawiające najważniejsze obrazy wraz z ich opisami. Nad publikacją pracowali najwybitniejsi graficy, a jej stworzenie było ogromnym przedsięwzięciem. Książka została wydana dzięki staraniom Pierre’a Crozata, francuskiego finansisty i kolekcjonera sztuki, jednego z najbogatszych ludzi we Francji w czasach Ludwika XIV. Dwa tomy „Estampe de Crozat” zobaczyć można na wystawie „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” w DESA Unicum, a 30 października wylicytować na aukcji. Ich wartość szacuje się na 60 tysięcy złotych. 

Pierwsza w dziejach ilustrowana historia sztuki

Pierre Crozat stworzył jedną z największych kolekcji dzieł sztuki w XVIII-wiecznej Francji. Znajdowały się w niej obrazy najlepszych malarzy m.in. Rembrandta, Rafaela, Rubensa czy Tycjana. Oprócz płócien w jego zbiorach znalazła się licząca około 20 tysięcy tomów biblioteka. Crozat, zanim został skarbnikiem króla Ludwika XV, działał jako agent i negocjator Filipa II Orleańskiego w sprawie zakupu od włoskiej rodziny Odescalchi kolekcji sztuki, która wcześniej należała do królowej Krystyny Szwedzkiej. To właśnie dzięki jego zamiłowaniu do sztuki i wiedzy, jaką posiadał w tym zakresie, wydano dwutomowy katalog zawierający najcenniejsze dzieła zgromadzone we francuskich kolekcjach. Prezentowane w DESA Unicum wydanie zakupione zostało w latach 1764-1766 w Paryżu. Następnie trafiło do zbioru Ossolińskich w Wiedniu, a ostatnio znajdowało się w kolekcji prywatnej w Warszawie. Publikacja, której wartość szacowana jest nawet na 60 tysięcy złotych, prezentowana jest do 30 października.

Wyjątkową okazją dla koneserów jest również cykl litografii z 1820 roku autorstwa Aleksandra Orłowskiego, polskiego rysownika, malarza i grafika. Artysta był niezwykle popularny w carskiej Rosji. To właśnie on kojarzony jest z początkami litografii w tym kraju. Pierwsza rosyjska praca w tej technice powstała zaledwie cztery lata wcześniej. Litografie z 1820 roku przysporzyły artyście popularności. Jego prace kupowano m.in. na Wyspach Brytyjskich, a on sam musiał walczyć o ochronę praw autorskich. Aleksander Orłowski był uczniem Marcello Bacciarelliego, nadwornego malarza Stanisława Augusta Poniatowskiego, uznawanego przez historyków sztuki za prekursora narodowej szkoły malarstwa polskiego. Orłowski brał udział w Powstaniu Kościuszkowskim i to właśnie wydarzenia z  tego okresu przedstawiał w swoich pracach. W późniejszych latach był nadwornym rysownikiem-batalistą księcia Konstantego. W 1809 roku za obraz „Biwak kozaków” uzyskał tytuł akademika Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Tematy jego dzieł są różnorodne. To m.in. sceny batalistyczne, wschodni jeźdźcy, sceny rodzajowe z życia wsi i miast, karykatury, portrety czy pejzaże. W pracach artysty można dostrzec elementy malarstwa Rembrandta, którym się inspirował. Na wystawie w DESA Unicum zobaczyć będzie można 7 litografii autorstwa Orłowskiego oraz trzy karty tytułowe. Całość wyceniona jest na 80 tys. zł.

Na wystawie  „Grafika Artystyczna. Sztuka Dawna” pojawią się również prace takich artystów jak Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, Mojżesz Kisling, Róża Giedroyć-Wawrzynowicz, Aniela Pawlikowska, Władysław Skoczylas, Zofia Stryjeńska czy Tadeusz Makowski.

Dodaj komentarz