Pompy śrubowe – niezawodna konstrukcja o wysokiej wydajności

srubowe pompy

Kategoria pomp obejmuje zarówno nowoczesne technologicznie urządzenia, jak i te, które zostały opracowane już przed wiekami, ale nadal są bardzo wydajne i efektywne. Do tej drugiej kategorii zaliczane są pompy śrubowe. Jak są one zbudowane i kiedy wykorzystuje się je najczęściej?

Czym jest pompa śrubowa?

Pompa śrubowa, nazywana również pompą ślimakową, jest rodzajem pompy, która wykorzystuje wewnętrzny element w formie ślimaka lub śruby, za pomocą którego dochodzi do transportowania medium.

W trakcie pracy element w pompie ślimakowej obraca się, co powoduje, że możliwe jest wtedy przemieszczanie medium w określonym kierunku. Konstrukcja ta jest bardzo prosta, ale jednocześnie bardzo wydajna i doskonale nadaje się do pracy również tam, gdzie inne rodzaje pomp nie zapewniają właściwej wydajności lub narażone są na szybkie uszkodzenie.

Jakie zastosowanie mają pompy ślimakowe?

Atutem, jaki ma pompa śrubowa – https://www.garenpost.com.pl/pompy-srubowe.html jest przede wszystkim możliwość pracy z różnymi typami mediów, nawet z tymi, które nie nadają się do pompowania za pomocą innych rodzajów urządzeń.

Poza standardowymi cieczami o umiarkowanej gęstości i lepkości pompa śrubowa nadaje się również do prowadzenia pracy wraz z cieczami wymagającymi, na przykład bardzo gęstymi, lepkimi oraz zawierającymi w elementy stałe, na przykład jak odpady, elementy roślin.

Z tego względu sprzęt jak pompa śrubowa wykorzystywany jest obecnie bardzo często w zakładach zajmujących się produkcją spożywczą czy kosmetyczną, gdzie wykorzystuje się materiały, które wymagają stosowania właściwych technik tłoczenia.

Pompy te również bardzo dobrze sprawdzają się w branżach jak paliwowa, ściekowa, morska, ponieważ mogą być one używane również w przypadku transportu mediów agresywnych. Wykorzystuje się w nich wtedy odpowiednie rodzaje materiałów o podwyższonej odporności na uszkodzenie.

Oczywiście, pompa śrubowa może być też wykorzystana w wielu innych zakładach, dlatego też urządzenia tego rodzaju określane są jako uniwersalne.

Gdzie można zakupić pompy śrubowe?

Urządzenie jak pompa śrubowa jest obecnie łatwo dostępne, ponieważ konstrukcja ta sprawdzona jest już od lat i chętnie wybierana przez firmy w wielu branżach.

Aby zapoznać się z dostępnymi rodzajami pomp śrubowych, warto wejść na strony internetowe ich producentów, gdzie można sprawdzić aktualnie dostępne modele, serie oraz ich parametry techniczne. Pozwoli to na wybranie odpowiednich rodzajów pomp o konkretnym przeznaczeniu, które będą zapewniały największą wydajność działania. Pracownicy firmy mogą też pomóc w doborze właściwego typu sprzętu.

Posted in Dom

Dodaj komentarz