Z czego produkowane są opakowania foliowe?

opakowanie foliowe

Torebki foliowe są bardzo często używane w różnych branżach – w szczególności spożywczej. Stanowią trwałe i wytrzymałe opakowanie, które chroni zawartość przed wilgocią, zabrudzeniami, dotykiem obcych osób. Produkowane są najczęściej z materiałów obojętnych dla środowiska naturalnego. W jaki sposób powstają tradycyjne opakowania foliowe?

Materiały do produkcji opakowań foliowych

Opakowania foliowe powstają z różnego rodzaju materiałów. Najczęściej produkowane są z polietylenu foliowego (LDPE). Ów materiał pierwotnie ma postać granulatu. Jest odporny na niską temperaturę, kwasy, uszkodzenia mechaniczne.

Inne materiały, które wykorzystuje się do produkcji opakowań foliowych to polipropylen (PP), kopolimer, fluoropolimery (PTFE, PFA, FEP, ETFE), HDPE (polietylen, inna forma).

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są także ekologiczne opakowania foliowe – wytwarzane z różnych półfabrykatów, np. kukurydzy.

Producent opakowań foliowych FOR-PLAST zajmuje się produkcją różnego typu opakowań z folii PE. Zainteresowani mogą zakupić kaptury foliowe, worki foliowe, worki na śmieci, folie termokurczliwe, opakowania ESD.

Czym cechują się opakowania foliowe?

Niezależnie od użytego materiału wszystkie opakowania foliowe powinny mieć podobne właściwości. Przede wszystkim ich zadaniem jest zabezpieczenie produktów, umieszczonych wewnątrz. Ponadto muszą być lekkie i poręczne, nie przepuszczać do środka powietrza i wody.

Rodzaje opakowań foliowych

Zastosowanie wszystkich opakowań foliowych częściowo pokrywa się. Da się jednak wyróżnić kilka ich rodzajów – według podziału na materiał i metodę produkcji. Takie opakowania foliowe różnią się między sobą stopniem przepuszczalności, przezroczystości, elastyczności i wytrzymałości.

Najpopularniejsze woreczki HDPE są przezroczyste, elastyczne, wytrzymałe. Muszą posiadać atest PZD. Wykorzystuje się je najczęściej w branży spożywczej. Woreczki LDPE są grubsze i wytrzymalsze od poprzedników. Nie szeleszczą, lekko się błyszczą. Są wykorzystywane nie tylko w branży spożywczej, ale i do produkcji dużych worków na śmieci.

Woreczki MDPE są mniej elastyczne i wytrzymałe niż LDPE. Wyroby z PP cechują się natomiast większą przezroczystością i mniejszą elastycznością. Nie przepuszczają zapachów.

Dodaj komentarz