Zewnętrzne rolety okienne jako element zabezpieczenia antywłamaniowego

rolety antywlamaniowe

Roleta zewnętrzna to element wykończenia domu lub mieszkania, który jest najbardziej popularny na południu Europy. Zastosowanie rolet zewnętrznych w tych miejscach ma na celu przede wszystkim ochronę wnętrza domu przed dochodzeniem do środka dużej ilości promieni słonecznych i dzięki temu zapobieganie nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz. W Polsce rolety zewnętrzne także zaczynają być coraz popularniejsze. W naszym klimacie ochrona przed słońcem pełni jednak mniejszą rolę i element ten jest stosowany częściej jako zabezpieczenie antywłamaniowe. Czy słusznie?

Jakie są dostępne rodzaje rolet zewnętrznych?

Istnieją cztery podstawowe rodzaje rolet zewnętrznych. Różnią się one między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Niektóre z nich mogą być zamontowane tylko na etapie budowy budynku, a niektóre można zamontować w dowolnym momencie, także w budynkach, które już od dawna są użytkowane. Dostępnymi obecnie rodzajami rolet okiennych zewnętrznych są:

  • Rolety natynkowe – najczęściej wybierany rodzaj rolet zewnętrznych, który może być zamontowany zarówno na elewacji budynku, jak i we wnęce okiennej lub drzwiowej.
  • Rolety nadstawne – inaczej nazywane też roletami naokiennymi. Ich zastosowanie wymaga wcześniej podjętej decyzji. W przypadku mieszkań trzeba się też postarać o zgodę dewelopera. Montaż rolety nadstawnej wymaga bowiem nieobsadzonego okna. Z tego względu rolety naokienne częściej są stosowane w domach jednorodzinnych, w których nie ma problemu z zamontowaniem rolety zewnętrznej bezpośrednio do ramy okiennej. Takie rozwiązanie jest też najbardziej opłacalne.
  • Rolety nadprożowe – decyzja o zamontowaniu rolety nadprożowej musi być podjęta jeszcze na etapie tworzenia projektu budynku. Skrzynka tego typu rolety jest bowiem umieszczana w nadprożu okna. Zaletą takich rolet jest to, że ich wszystkie elementy konstrukcyjne są ukryte w elewacji.
  • Rolety podtynkowe – montaż rolety podtynkowej jest możliwy tylko przed wykończeniem ścian zewnętrznych budynku. W trakcie ich montażu konieczne jest bowiem skucie wierzchniej warstwy elewacji. Największą zaletą rolet natynkowych jest to, że ich mechanizm jest w całości ukryty w elewacji i nie jest widoczny na zewnątrz budynku.

W jaki sposób roleta zewnętrzna chroni przed włamaniami?

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista i doradca klientów z firmy BROS w Buku pod Poznaniem, która jest cenionym producentem nie tylko stolarki otworowej, ale też innych elementów wykończeniowych:

Żeby roleta zewnętrzna mogła dobrze chronić przed włamaniem, muszą być w niej zamontowane dodatkowe zabezpieczenia w postaci zamków i zapadek. Roleta musi być też wykonana z grubszych  i trwalszych materiałów. W przeciwnym wypadku po prostu tylko trochę utrudni włamywaczom próbę przedostania się do wnętrza budynku.

Rolety zewnętrzne w zależności od tego, jak bardzo chronią przed włamaniami, są oznaczane odpowiednimi klasami odporności. Roleta zewnętrzna może mieć oznaczenie RC1 lub RC2. Rolety z klasą RC2 zapewniają większą ochronę przed włamywaczami i sprawiają, że próby przedostania się do wnętrza budynku najprawdopodobniej zajmą włamywaczom zbyt dużo czasu i dlatego ci nawet nie spróbują podjąć się takiego wyzwania, ponieważ będzie to dla nich zbyt ryzykowne.