Jakie rury nadają się do systemów rekuperacji?

wentylacja

Rekuperator to jeden ze sprawdzonych sposobów na oszczędności. Dzięki wymiennikowi ciepła nie mamy do czynienia ze stratami energii cieplnej, do których dochodzi podczas niezbędnej wymiany powietrza w pomieszczeniach. Z tego względu systemy rekuperacji cieszą się rosnącą popularnością, znajdując zastosowanie m.in. w domach jednorodzinnych. Jakie rury można zastosować w systemie rekuperacji? Podpowiadamy.

Rury do rekuperacji – dostępne rozwiązania

Odpowiednio dobrane rury to ważny element każdego systemu wentylacji, który działa w wymuszony sposób oraz systemu rekuperacji i klimatyzacji. Dzięki rekuperatorowi możemy odzyskać ciepło z usuwanego z pomieszczeń powietrza oraz ogrzewać nim powietrze wtłaczane do budynku, co pozwala sporo zaoszczędzić. Aby system rekuperacji działał w prawidłowy sposób, konieczny jest właściwy dobór elementów, z których się składa. Zaliczamy do nich rury do rekuperacji, którymi transportowane jest powietrze na zewnątrz budynku oraz możliwe jest wtłaczanie czystego, ogrzanego powietrza do wnętrza pomieszczeń.

W systemach rekuperacji stosowane są dwa rodzaje rur. Pierwszym z nich są tradycyjnie stosowane kanały typu spiro, czyli rury sztywne, które wykonane są ze stali nierdzewnej. Wysokiej jakości rury spiro oferuje np. firma Projekt Wentylacja, w której asortymencie znajdują się produkty niezbędne podczas montażu systemów klimatyzacji, wentylacji i rekuperacji. Rury spiro to optymalnie dostosowane do potrzeb systemu rekuperacji rozwiązanie, które ma wiele zalet. Drugą z dostępnych opcji są rury Flex, czyli kanały miękkie, które nie są powszechnie stosowane, co ma związek m.in. z ich wysoką ceną.

Zalety rur spiro do rekuperacji

Rury spiro cechują się wyjątkową wytrzymałością, właściwą sztywnością oraz odpornością na działanie różnych czynników. Dostępne są w średnicach pozwalających na wykonanie sprawnie działających instalacji, a także cechują się łatwym montażem. Co więcej, rury typu spiro wyróżniają się doskonałym stosunkiem jakości do ceny, co jest bardzo ważnym kryterium w przypadku doboru elementów systemów rekuperacji, wentylacji i klimatyzacji. Wybierając rury spiro, możemy zyskać pewność, że dokonujemy właściwego wyboru, który pozwoli na długie i bezawaryjne działanie montowanego systemu.

Posted in Dom

Dodaj komentarz