Klasy antywłamaniowe drzwi zewnętrznych

drzwi

Posiadanie własnego domu, bez względu na to, czy kupujemy stary, czy budujemy nowy, wiąże się z koniecznością podejmowania wielu decyzji. Jednymi z najważniejszych są te związane z bezpieczeństwem domowników. Wszyscy chcą, aby ich domostwo był azylem, dobrze chronionym przed nieproszonymi gośćmi. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu i zapoznać się z różnymi zabezpieczeniami, jakie stosowane są w drzwiach zewnętrznych. Jakie są klasy drzwi antywłamaniowych i co one oznaczają?

Jakie drzwi można określić jako antywłamaniowe?

Drzwi zewnętrze, te określane mianem antywłamaniowych, przede wszystkim muszą mieć solidną  konstrukcję.  Wymagane są liczne wzmocnienia, potwierdzone odpowiednimi atestami lub certyfikatami, przyznawanymi po wcześniej przeprowadzonych testach. Nie tylko same drzwi i sposób ich konstrukcji jest ważny, istotne są także ościeżnice, do których je zamontowano. Również liczba i jakość użytych zamków ma znaczenie i zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo. Wiadomo, że drzwi wymienia się na tyle rzadko, że warto zadbać jeszcze o to, by miały dobrą izolację akustyczną i cieplną. Warto podejść do tematu kompleksowo, by zapewnić wszystkim domownikom jak największy komfort. Dlatego też kupując drzwi, warto zaufać firmom, które współpracują ze znanymi i renomowanymi dostawcami lub producentami. Gwarantuje to bardzo dobrą jakość stolarki, którą chcemy zamontować w swoim domu. Przykładem takiej firmy jest Domega, salon okien i drzwi.

Poszczególne klasy antywłamaniowe drzwi

Obecnie, po zmianie przepisów i przyjęciu normy europejskiej, wyróżnia się sześć klas drzwi antywłamaniowych:

  • RC 1 – to podstawowe zabezpieczenie mające uchronić przed siłową próbą sforsowania drzwi, bez żadnych narzędzi,
  • RC 2 – w tym wariancie drzwi powinny wytrzymać minimum 3 minuty, przy używaniu prostych narzędzi, takich jak młotek lub śrubokręt,
  • RC 3 – tutaj czas wzrasta do minimum 5 minut, w ciągu których ktoś działa na drzwi cięższymi narzędziami, np. łomem,
  • RC 4 – drzwi, na które działa się np. wiertarką akumulatorową lub ciężkimi narzędziami, powinny wytrzymać minimum 10 minut,
  • RC 5 – przy użyciu bardziej zaawansowanych elektronarzędzi drzwi nie powinny ustąpić szybciej, niż po 15 minutach,
  • RC 6 – najlepiej zabezpieczone drzwi, które mają wytrzymać minimum 20 minut przy używaniu elektronarzędzi o dużej mocy.

Niektóre drzwi antywłamaniowe mają częściowe przeszklenie. Warto wiedzieć, że jest ono odpowiednio przystosowane, by spełniać wszystkie normy związane z daną klasą drzwi.