W których branżach automatyka przemysłowa sprawdza się najlepiej?

przemysl

Automatyka przemysłowa i stanowiska zrobotyzowane stosowane są w coraz większej ilości branży. Pozwalają na wzrost wydajności procesów produkcyjnych, a także na pozyskanie znacznych oszczędności i wzrost jakości produktów. Automatyka przemysłowa ma duże znaczenie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, metalurgicznym, a także w branży spożywczej, chemicznej, kosmetycznej, farmaceutycznej i tworzyw sztucznych.

W jakich branżach stosowana jest automatyka przemysłowa?

Wprowadzenie automatyzacji produkcji przynosi duże korzyści w branżach wymagających wykonywania elementów o wysokiej precyzji, ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa. Z tego powodu automatyka przemysłowa znajduje szerokie zastosowanie w branży lotniczej, automotive i medycznej. Również firmy zajmujące się produkcją elektroniki użytkowej wykorzystują roboty przemysłowe, które mogą być z łatwością przeprogramowywane w związku z ciągłym rozwojem tej branży. Inne gałęzie przemysłu, w których wdrażana jest automatyka przemysłowa to branża chemiczna, w której podczas przeprowadzanych procesów powstają liczne niebezpieczne substancje, co tworzy zagrożenie dla pracowników. Wdrażaniem rozwiązań z zakresu automatyki przemysłowej zajmuje się np. firma ARM Robotics z Chorzowa.

Zastosowanie automatyki przemysłowej w branży motoryzacyjnej

Branża samochodowa to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu, dlatego wymaga stałego udoskonalania procesów produkcyjnych, zarówno pod względem szybkości, jak i precyzji wykonania elementów. Stanowiska zrobotyzowane i maszyny stosowane są do formowania w procesie tłoczenia elementów karoserii, m.in. drzwi, dachów i pokryw silnika. Zaletą wykorzystywania robotów przemysłowych jest eliminacja zagrożeń związanych z odpryskami powstającymi podczas spawania i zatruciem substancjami wykorzystywanymi w procesie lakierowania. Ponadto, gwarantują precyzję procesów składania podzespołów samochodów, m.in. silników i pomp.

Jakie są zalety korzystania z automatyki przemysłowej?

Do najważniejszych zalet automatyki przemysłowej należy wzrost wydajności pracy. Zastosowanie stanowisk zrobotyzowanych i innych nowoczesnych urządzeń oraz systemów wyklucza ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego oraz skraca czas przestojów produkcyjnych, co przekłada się zarówno na oszczędności przedsiębiorstwa związane ze zmniejszeniem ilości etatów, jak i na wzrost szybkości produkcji. Ponadto, urządzenia nie wymagają odpowiednich warunków pracy, takich jak komfortowa temperatura czy profesjonalne oświetlenie, dzięki czemu firma może zaoszczędzić na systemach oświetleniowych, ogrzewania i filtrowentylacji. Automatyka przemysłowa zapewnia produkcję elementów o wysokiej powtarzalności i wysokiej jakości.

Dodaj komentarz