Wybór pierwszego roweru – czym się kierować?

rower

Rower to ponadczasowy środek transportu dający wiele korzyści. Począwszy od poprawy kondycji zdrowotnej poprzez sprawne i bezstresowe przemieszczanie się, a kończąc na oszczędnościach w portfelu. W dzisiejszych czasach właśnie ta ostatnia cecha sprawia, że z powodu drogiego paliwa wiele osób postanawia zamienić samochód na rower.

By rozwiać dylematy związane z zakupem być może pierwszego w życiu roweru, podpowiadamy, jaki rodzaj roweru sprosta oczekiwaniom początkującego cyklisty. Przed dokonaniem zakupu należy odpowiedzieć sobie na trzy podstawowe pytania.

  • Do czego rower ma mi służyć? Czy do jazdy rekreacyjnej i wypadów z przyjaciółmi w niedzielne popołudnie? A może jako środek transportu do pracy, do szkoły, na zakupy? Czy może celuję jednak w wyścigi, rajdy, dalekie podróże z sakwami lub bikepackingowe eskapady?
  • Po jakim terenie chcę jeździć? Czy po szosie, polbrukowych ścieżkach rowerowych lub ubitych szutrowych trasach? A może kusząco brzmią leśne trakty najeżone korzeniami lub kręte górskie single? A może na początek wybrać rower, który płynnie pojedzie po asfalcie i bezpiecznie przewiezie po utwardzonej drodze leśnej?
  • Jaki budżet przeznaczam na zakup roweru? Rozpiętość cenowa rowerów jest ogromna w zależności od rodzaju użytego do konstrukcji materiału. Najtańsze, ale też najcięższe są rowery stalowe. Jeżeli waga roweru ma być jednym z głównych wskazówek zakupu, należy zwrócić uwagę na rowery aluminiowe. Największy budżet trzeba przeznaczyć na zakup roweru karbonowego, do produkcji którego użyto specjalnie formowanych włókien węglowych. W tym przypadku cena idealnie współgra z doskonałą jakością a jazda na lekkim i sprężystym „karbonie” daje niezapomniane wrażenia. Cena roweru uzależniona jest również od osprzętu, czyli zestawu części, w który go „uzbrojono”. Osprzęt współgra z rodzajem roweru oraz dedykowany jest preferowanemu stylowi jazdy.

Obecnie rynek rowerowy oferuje szeroki wybór jednośladów spełniających różnorodne potrzeby i oczekiwania klienta. Solidne rowery sprawdzonych marek można również znaleźć w sklepie Bike Multi Sport.

Do najbardziej popularnych typów rowerów należą:

  • rower miejski – zamiennie nazywany holenderskim, sprawdzi się na równej nawierzchni jako jednoślad przeznaczony głównie do dojazdów do pracy, na uczelnię czy zakupy. Ze względu na konstrukcję jest modelem często wybieranym przez kobiety. Warto mieć na uwadze, że taki rower nie jest przystosowany do dłuższych wycieczek, zwłaszcza poza obrębem miasta,
  • rower górski – sprawdzona klasyka, jednoślad dostosowany do jazdy po zróżnicowanym terenie zarówno po mieście, jak i poza aglomeracją. Posłuży jako środek transportu po miejskiej dżungli. Będzie idealnym towarzyszem na dalekich wycieczkach po wymagającym, wyboistym terenie. To także idealny rower na górskie i leśne szlaki, które do tej pory znałeś jedynie z pieszych wędrówek,
  • rower trekkingowy – podobnie jak rower MTB nadaje się do pokonania różnego typu dróg, jego dużą zaletą jest wyposażenie – błotniki, oświetlenie, dzwonek, bagażnik, wszystko to masz w zasięgu ręki. Z racji węższych opon niż opony popularnego górala będziesz musiał omijać ekstremalne tereny w swoich podróżach, za to na utwardzonych ścieżkach sam zdziwisz się prędkością jazdy,
  • rower crossowy – najbardziej przypomina wyglądem rower trekkingowy, ale bez wyposażenia w błotnik, bagażnik, oświetlenie czy dzwonek rowerowy. Sportowy charakter ramy egzekwuje od rowerzysty bardziej pochyloną pozycję niż w trekkingu. Tym samym jazda rowerem crossowym może być bardziej dynamiczna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru?

Przy wyborze pierwszego jednośladu, podobnie, jak przy zakupie każdego następnego modelu, warto zwrócić uwagę na komponenty pojazdu i czy będą odpowiadać oczekiwaniom rowerzysty – w tym przypadku początkującego. Wieloletni pracownik sklepu Bike Multi Sport radzi: Aby przy zakupie wziąć pod uwagę budowę ramy – jeśli szczególnie zależy nam na lekkości, warto wybrać konstrukcję aluminiową lub karbonową. W zależności od tego, po jakich drogach będziemy jeździć, rozważmy także odpowiedni wybór hamulców – szczękowe czy tarczowe, liczbę przerzutek, rodzaj amortyzacji oraz wielkość kół i szerokość opon.

Zaczynając przygodę z rowerem, otwierasz drzwi do świata przygód, emocji i niezapomnianych wrażeń. Gdy wybierzesz właściwy dla siebie jednoślad, zapomnisz o udrękach dnia codziennego. Zaczniesz oddychać pełną piersią, bo „rowerując” poprawisz kondycję i zdrowie. Podczas wspólnych wycieczek z przyjaciółmi odzyskasz dawno zapomniany luz.

Podsumowując:

  • budowa roweru jest kluczowa, warto więc poznać jego konstrukcję, aby później zaoszczędzić sobie ewentualnych przykrych niespodzianek,
  • cena jest także istotnym kryterium przy zakupie pojazdu, dlatego dobrze jest przeanalizować sumę pieniędzy, którą dysponujemy i rozważyć, czy cena roweru jest równoznaczna z naszymi oczekiwaniami,
  • decydując się na pierwszy rower w życiu, należy również wziąć pod uwagę, czy ma to być pojazd służący jedynie do codziennej jazdy do pracy, czy też rower do długich podróży po wymagającym i zróżnicowanym terenie,
  • w razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z doświadczonym pracownikiem sklepu rowerowego, który udzieli fachowych informacji.