Dlaczego piaskowanie to najpopularniejsza metoda obróbki powierzchni?

piaskowanie

Piaskowanie to inaczej proces czyszczenia strumieniowo-ściernego konstrukcji, który przeprowadza się po to, żeby usunąć z powierzchni zanieczyszczenia. Pozwala przygotować konstrukcję np. pod prace renowacyjne, malowanie czy zabezpieczenie antykorozyjne. Właściwie wykonane działanie jest kluczowym etapem dla wzmocnienia konstrukcji i poprawy jej żywotności! Jakie ma zalety?

Na czym polega piaskowanie powierzchni?

To proces, w którego trakcie korzysta się ze specjalnych urządzeń – piaskarek. Ich praca polega na zastosowaniu sprężonego powietrza, jakie następnie kierowane jest na powierzchnię poddawaną obróbce. W roli ścierniwa występuje piasek kwarcowy lub szklarski. Pierwszym etapem piaskowania, jest usunięcie z powierzchni starej powłoki. Następnie trzeba ją ujednolicić, aby nadać jej pożądany poziom chropowatości. Kiedy piaskowanie dobiegnie końca, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu powierzchni, w celu ochrony przed ewentualnymi uszkodzeniami. Sam proces piaskowania można porównać do szlifowania – efektem obu jest otrzymanie równej powierzchni. W przypadku piaskowania jest jednak o wiele gładsza!

Jakie możliwości daje użytkownikom piaskowanie?

Proces ten pozwala precyzyjnie przygotować powierzchnię pod dalszą pracę – malowanie czy lakierowanie. Wyróżnia się niezwykłą dokładnością w trakcie czyszczenia nawet trudnodostępnych miejsc – rogów, zaokrągleń i zakrzywień. Daje możliwość usunięcia powierzchniowej powłoki i zabrudzeń o różnym pochodzeniu! Obróbkę piaskowaniem stosuje się również po to, aby pozbyć się uszkodzeń wynikających np. z korozji.

Po wykonanej obróbce strumieniowo-ściernej na konstrukcję można nałożyć nową warstwę farby lub lakieru, które odznaczają się o wiele większą trwałością. Proces ten wykonywany jest również ze względów estetycznych, ponieważ nadaje powierzchni ozdobnego wyglądu. Precyzyjne czyszczenie strumieniowo-ścierne konstrukcji oferuje m.in. Piaskowanie Tatra – specjaliści w swoim fachu!

Jakie materiały nadają się do piaskowania?

Piaskarki stosuje się m.in. do piaskowania kamienia. Piaskarki wykorzystując sprężone powietrze pod dużym ciśnieniem, precyzyjnie kierują ścierniwo na obrabianą powierzchnię. Może być wykonana z metalu, stali, kamienia, betonu czy innych materiałów. Piaskowaniu poddaje się np. cegły, drewno, marmur, szkło, tworzywa sztuczne czy ceramikę!