Darmowa pomoc prawna jest zapewniona w Polsce ustawowo. Oznacza to, że każda osoba, której nie stać na wynajęcie prawnika czy radcy prawnego, może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Co najważniejsze, w tym celu wystarczy jedynie przedłożyć oświadczenie, że nie posiadamy wystarczających środków na wynajęcie adwokata czy prawnika. Kancelarie coraz częściej oferują także swoje usługi pro bono. Jak zatem skorzystać z darmowej pomocy prawnej?
Darmowa pomoc prawna – gdzie szukać?
W Polsce istnieje około 1500 punktów, w których można skorzystać z darmowej pomocy prawnej. Najczęściej są one zlokalizowane w urzędach miasta, starostwach czy siedzibach gmin. To jednak nie wszystko. Niektóre kancelarie adwokackie czy radcowskie także oferują bezpłatne konsultacje prawne. W tym celu należy umówić się na wizytę w kancelarii przez telefon lub mailowo, z zaznaczeniem, jakiego zagadnienia ma dotyczyć porada prawna.
Warto wiedzieć również o tym, że ostatnia nowelizacja ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej z 2020 roku rozszerzyła zakres udzielanego przez prawników czy radców prawnych wsparcia o mediacje i poradnictwo obywatelskie.
Jaki jest zakres darmowej porady prawnej?
W przypadku darmowej pomocy prawnej gwarantowanej ustawowo możemy liczyć na pomoc w zakresie udzielenia informacji na temat obowiązującego stanu prawnego, przysługujących nam praw oraz obowiązków, jakie na nas spoczywają. Wszystko to dotyczy spraw sądowych czy administracyjnych, w jakich bierzemy udział.
Prawnik podpowie nam również, jak możemy rozwiązać dane kwestie, a także w razie potrzeby konieczności przygotuje konieczne pisma sądowe, pozwy czy wnioski. Ustawowo zagwarantowana darmowa pomoc prawna nie obejmuje niestety kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczych, nie licząc konsultacji poprzedzających otwarcie takiej działalności.
W przypadku mediacji uprawniona do świadczenia tego typu usług osoba przedstawia polubowne metody na rozwiązanie sporów, wraz z przygotowaniem projektu i wniosku o przeprowadzenie mediacji. Natomiast w kwestii doradztwa obywatelskiego, możemy liczyć na pomoc w zrozumieniu przysługujących nam praw oraz spoczywających na nas obowiązkach w odniesieniu do toczących się spraw z naszym udziałem. Najczęściej tego typu usługi dotyczą spraw związanych z zadłużeniem, zabezpieczeniem społecznym czy spraw mieszkaniowych.
Darmowe porady prawne w kancelarii
Pomoc prawną pro bono, czyli nieodpłatne konsultacje prawne, oferują także prywatne kancelarie prawne oraz radcowskie, które specjalizują się w określonych gałęziach prawa. Warto poszukać tego typu kancelarii adwokackich, ponieważ z reguły możemy liczyć na szybkie i w pełni profesjonalne załatwienie spraw. Najczęściej na takie darmowe konsultacje należy umówić się telefonicznie i przyjść do siedziby kancelarii prawnej.
W przypadku darmowych porad prawnych przez telefon wskazana jest ostrożność, ponieważ czasami okazuje się, że taka darmowa pomoc, wcale nie jest darmowa, ponieważ koszt takiego połączenia jest dużo wyższy niż standardowy, co stanowi tak naprawdę opłatę za udzielone informacje.
Najlepiej w celu uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej skorzystać z usług kancelarii adwokackich oferujących porady prawne pro bono lub zgłosić się do regionalnych punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.
Partnerem artykułu jest adwokat Wadowice.
Leave a Reply